Elektrokardiogram jest nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym badaniem elektrycznej aktywności serca. Wykonuje się je za pomocą aparatu wyposażonego w zespół elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej.
Badanie jest szczególnie ważne u osób, które przeszły lub właśnie przechodzą zawał mięśnia sercowego, albowiem poza ocenę miarowości rytmu i częstości pracy serca badanie umożliwia wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego. Na podstawie zapisu EKG można także ocenić wielkość jam serca. Za prawidłową częstość pracy serca u osoby dorosłej przyjmuje się wartości pomiędzy 60 a 100 uderzeń na minutę. Poniżej dolnej wartości graniczne mówimy o bradykardii, a powyżej górnej wartości granicznej o tachykardii. Zaburzenia rytmu serca uwidocznione w EKG wskazują na złe funkcjonowanie układu bodźcotwórczego lub przewodzącego serca. Zapis EKG pomoże także ocenić rozległość i umiejscowienie uszkodzenia mięśnia sercowego po przebytym zawale. Powiększenie komór serca na skutek zbyt dużego obciążenia jest również widoczne w tym badaniu.
Badania EKG wykonujemy nowoczesnym 12-kanałowym aparatem BTL-08 LC z pełną analizą i interpretacją przebiegu EKG oraz sieciową archiwizacją przebiegów w oprogramowaniu CardioPoint. Aparat umożliwia telemetryczne konsultacje ze specjalistami kardiologii.