Holter rytmowy EKG

Badanie holterowskie EKG polega na ciągłym monitorowaniu rytmu i częstości pracy serca przez do 48 godzin.
Pozwala to ocenić pracę mięśnia sercowego nie tylko w spoczynku ale i w w czasie normalnej codziennej aktywności chorego (podczas pracy, wysiłku fizycznego, wypoczynku, w czasie snu). Badanie metodą Holtera umożliwia ocenę różnych typów arytmii pracy serca i ocenę zmienności rytmu (HRV), analizę odcinka ST i odstępu QT oraz analizę pracy rozrusznika serca. Często umożliwia to powiązanie objawów odczuwanych przez pacjenta (takich jak zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej) ze zmianami w wielokanałowym zapisie EKG. Badanie umożliwia także ocenę działania implantowanego rozrusznika serca.
Rejestracja poza gabinetem lub szpitalem, czyli w warunkach bezstresowych dla pacjenta, eliminuje „syndrom białego fartucha”.

aspel-ECG

W czasie badania pacjent nosi na pasku lekki, zasilany bateryjnie aparat rejestracji EKG oraz przyklejone do klatki piersiowej elektrody.
W czasie badania należy prowadzić normalną aktywność. Zaleca się zapisywanie w notatniku wszystkich zdarzeń, takich jak przyjęcie leków, wysiłek, nasilenie lub pojawienie się różnych dolegliwości zdrowotnych.
Na obudowie rejestratora znajduje się mały czerwony przycisk służący do wykonania pomiaru na żądanie, np. w momencie wystąpienia epizodu kardiologicznego (np. bólu)

Bezwzględnie należy chronić rejestrator i wszystkie jego części przed wilgocią i wodą, grozi to zniszczeniem urządzenia.

Badania wykonujemy 12-kanałowym rejestratorem HolCARD 24W Eta System A812 firmy Aspel.

Comments

comments

Nasi lekarze

Dr n. med. Agnieszka Sikora-Puz

Godziny przyjęć
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
15-17

Specjalizacje: kardiologia
Zainteresowania zawodowe: echokardiografia
Notka biograficzna:
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Obecnie lekarz II Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu.

Comments

comments

Scroll To Top