USG – ultrasonografia w Sosnowcu

badanie usgBadanie USG wykonywane jest za pomocą aparatu wykorzystującego do tworzenia obrazów organów wewnętrznych nadajnik i odbiornik fal dźwiękowych o wysokich częstotliwościach, zwykle od 2 do 10 MHz. Wytwarzane wiązki fal odbijając się od narządów wewnętrznych, po przetworzeniu przez szybki komputer, tworzą obraz wnętrza ciała, prezentując go na monitorze. Badanie USG jest nieinwazyjne i bezbolesne, a ponieważ nie ingeruje w organizm jest zarazem badaniem bezpiecznym. Jedynym dyskomfortem odczuwalnym podczas badania może jedynie być specjalny żel, zapewniający odpowiedni kontakt głowicy ultrasonograficznej ze skórą. Wskazane jest, aby pacjent na badanie zabrał ze sobą mały ręcznik lub chusteczki higieniczne. Lekarz diagnosta przesuwa głowicę aparatu po skórze i ustawia ją pod różnymi kątami do stosunku do płaszczyzny skóry. USG pokazuje kształt i wielkość organów (wątroby, trzustki, nerek, tarczycy) oraz może pokazać nieprawidłowe obszary w tych organach. USG umożliwia również wykrycie nieprawidłowości w strukturze naczyń i narządów (np. torbiele, guzy), patologie organów i struktur ciała. W Pracowni ultrasonografii w Sosnowcu wyposażonej w nowoczesny cyfrowy multidyscyplinarny aparat USG wykonujemy następujące badania (badania będące w kompetencji lekarza rodzinnego –bezpłatnie):
 • narządów jamy brzusznej (wątroba, śledziona)
 • układu moczowego (nerki, nadnercza, pęcherz moczowy)
 • prostaty (gruczołu krokowego)
 • stawów biodrowych u niemowląt, dzieci i dorosłych
 • narządów małych (tarczyca, ślinianki, sutki, jądra)
 • dołów pachowych i węzłów chłonnych
 • płuc (przezklatkowe badanie usg płuc i opłucnej)
 • skóry (dla poradni dermatologicznej)

IMG_4945Należy pamiętać, że fale dźwiękowe, jakie wykorzystuje USG nie przechodzą przez fragmenty ciała wypełnione gazem. Przy badaniu jamy brzusznej gaz znajdujący się w jelitach może utrudnić badanie lub całkowicie uniemożliwić jego przeprowadzenie. Zaleca się, aby przed badaniem ultrasonograficznym narządów jamy brzusznej nie spożywać potraw mogących zwiększyć produkcję gazów. W przeddzień badania należy zażywaćEspumisan (środek o działaniu odgazowującym – do kupienia w aptece bez recepty) w dawce 3 x po 2 kapsułki. W tym dniu dieta powinna być lekkostrawna i niezbyt obfita. Rano w dniu badania należy zażyć na czczo 2 kapsułki i pozostać na czczo co najmniej 6 godzin przed badaniem. Za pomocą aparatu USG można dokładnie określić wielkość, kształt i położenie nerek oraz ocenić prawidłowość układu kielichowo-miedniczkowego. Badanie jest pomocne w ustaleniu istnienia kamienia lub kamieni w układzie kielichowo-miedniczkowym bądź w drogach moczowych. Podczas badania można również wykryć istnienie torbieli lub guzów nerek. Wskazania do wykonania badania:

 • kłębuszkowe choroby nerek
 • cewkowo-śródmiąższowe choroby nerek
 • wielotorbielowate zwyrodnienie nerek
 • torbiele i guzy nerek
 • kamica moczowa
 • nadciśnienie tętnicze
 • choroby i urazy nerek
 • choroby pęcherza moczowego
 • choroby (przerost, zapalenie, guz) gruczołu krokowego (prostaty)
 • kontrola przeszczepu nerki
Osobom skierowanym na badanie USG układu moczowego lekarz zazwyczaj zleca, aby przed badaniem wypić ok. 1,5 litra płynów niegazowanych. W momencie badania istotne jest, aby pęcherz był całkowicie wypełniony i odczuwalne było tzw. parcie na mocz. Nie wolno zatem oddawać moczu do czasu badania.


ultras3
ultras4
ultras5
Badanie USG stawów biodrowych u noworodków wykonuje się w celu wczesnego rozpoznania wrodzonej dysplazji stawów biodrowych. Badanie pozwala określić ewentualny stopień nasilenia wady. Badanie powinno być wykonywane w pierwszym miesiącu życia dziecka, ponieważ wczesne wykrycie wady i wczesne rozpoczęcie leczenia daje możliwość całkowitego wyleczenia. Wykonujemy także USG stawów kolanowych i dołów podkolanowych z oceną struktur stawowych i układu mięśniowo-ścięgnistego.

USG bioderek
Sonomammografia (ultrasonografia sutków) jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które wykrywa zmiany łagodne i nowotworowe u kobiet przed czterdziestym rokiem życia. Jest to badanie uzupełniające mammografię. W przeciwieństwie do mammografii można je często powtarzać. Profilaktyczne badanie USG piersi zalecane jest raz w roku. Jest ono wskazane również w przypadku, gdy kobieta uskarża się na nietypowe bóle piersi, obserwuje nietypowe wycieki z sutka, jest zaniepokojona stwardnieniami (guzkami) w brodawce lub powiększeniem w dołach pachowych oraz gdy piersi stają się asymetryczne. Badanie z wykorzystaniem najnowszej techniki akustycznej elastografii tkankowej 8 generacji umożliwia ocenę podstawowych właściwości mechanicznych tkanek sutka i poprzez rozróżnianie tkanek zdrowych od zmian ogniskowych, znacząco poprawia skuteczność tradycyjnego USG w wykrywaniu nowotworów piersi. Badanie USG piersi najwłaściwiej wykonać między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.

usg2_do_tresci
Cyfrowy zapis graficzny może być poddawany dalszej obróbce, np. w celu uzyskania pomiarów narządów wewnętrznych, czy w celu określenia wieku płodu. Zapisany obraz może zostać nagrany na płytę CR-ROM, przesłany siecią komputerową do dalszej oceny lub wydrukowany na urządzeniu zwanym wideoprinterem. Zapis na nośniku CD/DVD, pamięci PenDrive lub na papierze termicznym można przedstawić lekarzowi zlecającemu badanie.

Badania ultrasonograficzne wykonywane są nowoczesnym cyfrowym aparatem z opcjami kolorowego dopplera (duplex, triplex), obrazowaniem 3D/4D i elastografią SonoAce X8 firmy Medison.

USG piersi Sosnowiec

Gabinet wykonuje cienkoigłowe biopsje aspiracyjne celowane (BACC) pod kontrolą USG tarczycy i piersi z oceną cytologiczną pobranego materiału.

Mieszkańcy Domu Seniora „Oaza Spokoju”, który pozostają pod opieką lekarzy Uni-Med korzystają w miejscu pobytu z naszego cyfrowego aparatu USG DP-8800Plus firmy Mindray Bio-Medical Electronics.

Comments

comments

Nasi lekarze

Lekarz Zbigniew Kobylański

Godziny przyjęć
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
16-19

Specjalizacje: chirurgia ogólna, endokrynologia
Zainteresowania zawodowe: ultrasonografia, ultrasonografia dopplerowska
Zainteresowania pozazawodowe: historia powszechna

 

Comments

comments

Lekarz Magdalena Zielińska-Herczak

Godziny przyjęć
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
8-13
wizyty 13-14
8-13
wizyty 13-14
15-18
8-10
USG 10-13
wizyty 13-14
15-18
usługi komercyjne 10-18

Specjalizacje: medycyna rodzinna
Umiejętności: wykonywanie badań spirometrycznych, wykonywanie badań usg jamy brzusznej, wykonywanie usg tarczycy
Zainteresowania zawodowe: leczenie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, ultrasonografia, ultrasonografia dopplerowska

Notka biograficzna:
Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Pochodzi z rodziny lekarskiej – matka i brat są lekarzami dentystami.
W codziennej praktyce lekarza rodzinnego stosuje holistyczne podejście do pacjenta. W relacjach lekarz-pacjent stara się używać zrozumiałego języka. Ze względu na zainteresowania ultrasonografią (posiada certyfikowane umiejętności wykonywania badań usg: jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej, układu moczowego oraz tarczycy), leczeniem nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia stara się zając pacjentem POZ możliwie najbardziej kompleksowo. W 2017 roku ukończyła specjalistyczny kurs medyczny „Ultrasonografia narządów jamy brzusznej w kontekście choroby nowotworowej”, zdając egzamin i uzyskując kolejny certyfikat w diagnostyce ultrasonograficznej.
Jest lekarzem konsultującym w Prywatnym Domu Seniora „Oaza Spokoju” w Sosnowcu.

Jest członkiem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Uczestniczyła w wielu szkoleniach, konferencjach i zjazdach lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów.
Jej pasją jest przede wszystkim dobra książka. Interesuje się w szczególności historią średniowiecza, stąd jej częste podróże do Włoch i krajów basenu Morza Śródziemnego. Promuje aktywny tryb życia. Stara się codziennie ćwiczyć na bieżni i rowerku. Jeździ na nartach.

Magdalena Zielińska-Herczak pełni funkcję kierownika medycznego w Uni-Med.

Comments

comments

Lekarz Anna Wojakowska

Godziny przyjęć
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
12-14

Specjalizacje: ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Zainteresowania zawodowe: diagnostyka USG stawów biodrowych, wady postawy
Zainteresowania pozazawodowe:

Comments

comments

Scroll To Top