Leczenie kanałowe

Endodoncja jest dziedziną stomatologii zachowawczej zajmującą się leczeniem kanałowym zębów. W dużym uproszczeniu leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba, a następnie ich wypełnienie odpowiednimi materiałami.
Konsultacja u specjalisty endodoncji wymaga rezerwacji dłuższego czasu. Na miejscu lekarz wykonuje cyfrowe zdjęcia RVG leczonego zęba i w porozumieniu z pacjentem omawia i planuje cały proces leczenia. Ząb zostaje wyizolowany koferdamem, który jest cienką, zwykle lateksową warstwą gumy. W koferdamie wycina się otwór, ograniczający pole operacyjne. Na gumę zakłada się specjalną klamrę obejmującą także leczonego zęba.
W naszym gabinecie stomatologicznym w Sosnowcu do opracowania kanałów korzeni zębów wykorzystujemy szereg nowoczesnych urządzeń medycznych, m.in. mikroskop operacyjny Leica, wielofunkcyjny mikrosilnik endodontyczny zintegrowany z endometrem VDW GOLD RECIPROC, niklowo-tytanowe NiTi narzędzia rotacyjne oraz jednoinstrumentowe systemy narzędzi oscylacyjnych. Ten najbardziej zaawansowany endomotor umożliwia pracę z dowolnym systemem instrumentów maszynowych NiTi i jednoczesny pomiar długości roboczej. Zastosowanie tych wszystkich urządzeń stanowi wielki postęp w dziedzinie endodoncji, ułatwiając leczenie kanałowe zębów z niespotykaną dotąd precyzją.
Dysponujemy również najnowocześniejszym narzędziem obrotowym do udrożniania kanałów za pomocą stalowych pilników. Urządzenie Gentlefile charakteryzuje się dużą prędkością obrotową 6500 obr/min oraz niespotykaną do tej pory giętkością i elastycznością narzędzi rotacyjnych.
To niezwykle precyzyjne urządzenie jest jednocześnie bardzo bezpiecznym narzędziem. Zapobiega przypadkowym złamaniom pilnika w kanale i ryzyku przebicia wierzchołka kanału (perforacji zęba). Właściwości ultradźwiękowe pozwalają na doskonałą aktywację roztworów płuczących kanał zębowy.
W celu precyzyjnego dostępu do kanału korzeniowego i skutecznego wyleczenia miazgi (żywej części zęba, składającej się z naczyń i nerwów) stosujemy nowoczesny mikroskop operacyjny Leica M320 z torem wizyjnym jakości HD i oświetleniem LED.
Mikroskop do mikrochirurgii endodontycznej daje możliwość obserwacji zęba pod dużym powiększeniem i bardzo dobrym oświetleniem. Dzięki temu lekarz widzi gdzie znajdują się kanały zęba, ile ich jest i w jakim są stanie. Minimalizuje to ryzyko rozwiercenia zęba w niewłaściwym miejscu czy doprowadzenie do perforacji (przewiercenia) dna zęba. Podczas leczenia pod mikroskopem dentysta precyzyjnie kontroluje poprawność opracowania i oczyszczenia kanałów. Ma możliwość zobaczyć zmiany patologiczne, które nie byłyby widoczne gołym okiem.
Oprócz narzędzi rotacyjnych do udrażniania zatkanych kanałów korzeniowych stosuje się także narzędzia ultradźwiękowe. Na poniższym filmie przedstawiono zabieg z użyciem takiej właśnie metody leczenia kanałowego.
Mikroskop może także służyć do usuwanie złamanych narzędzi i ciał obcych z kanałów korzeniowych oraz zamykanie perforacji komory zęba lub kanałów.
Warunkiem poprawnego leczenia kanałowego jest także dokładne określenie rzeczywistej długości kanałów korzeniowych, niezależnie od ich stanu (kanał suchy, mokry, wypełniony krwią lub ropą). Do precyzyjnego lokalizowania wierzchołków korzeni zębowych podczas leczenia kanałowego stosujemy nowoczesny mikroprocesorowy endometr Raypex4 oraz cyfrową radiowizjografię rentgenowską wysokiej rozdzielczości Visualix eHD.
Raypex4 umożliwia szybkie wykonywanie dokładnych pomiarów, bez konieczności narażania pacjenta na promieniowanie rentgenowskie (np. kobiet w ciąży). Endometr odznacza się przy tym większą precyzją niż tradycyjne zdjęcie RTG. Wykorzystanie endometru pozwala na dokładne wypełnienie kanału zęba, minimalizując powikłania wynikające z niedopełnienia lub przepełnienia kanału.
Cyfrowa radiowizjografia bezpośrednia wysokiej rozdzielczości VisualiX eHD (Ergonomics and High Definition) zapewnia bardzo precyzyjne rozpoznanie w leczeniu, dostarczając stomatologiczną diagnostykę radiologiczną na niespotykanym dotąd poziomie jakości.
Zastosowanie tych wszystkich nowoczesnych urządzeń do leczenia kanałowego zwiększa szanse na powodzenie leczenia. Wyleczony endodontycznie ząb daje możliwość zachowania naturalnych tkanek zęba. Można teraz odbudować koronę zęba z materiałów złożonych lub jeśli korona jest zniszczona wykonać wkład koronowo-korzeniowy, a na nim koronę protetyczną.
Do wypełnień używamy najnowocześniejszych materiałów estetycznych, do których należą materiały kompozytowe, kompomerowe, hybrydowe (np. Gradia Direct) i nanohybrydowe (np. Ceram X Mono).
W gabinecie stosujemy także wkłady koronowo-korzeniowe z włókien szklanych wzbogacanych cyrkonem. Wkłady te pozwalają na maksymalne oszczędzanie tkanek zęba. Ich struktura naśladuje anatomię kanału korzeniowego. Dzięki temu są one idealne w nowoczesnej, nieinwazyjnej stomatologii.

Nasi lekarze

Lekarz dentysta Zbigniew Bazarnik

Godziny przyjęć
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
14-20 9-14

Notka biograficzna:
Studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Zabrzu, podczas których aktywnie uczestniczył w pracach Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, ukończył w 2006 roku.

Jak sam podkreśla ma to szczęście, że jego praca jest również jego wielką pasją, którą cały czas rozwija. Aktywnie uczestniczy w licznych kursach i szkoleniach, które umożliwiają ciągłe doskonalenie i poszerzanie posiadanych umiejętności. W swojej codziennej praktyce zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą, endodoncją mikroskopową i chirurgią.

Czas wolny spędza bardzo aktywnie. Pasjonują go podróże, kolarstwo szosowe, narciarstwo oraz fotografia.

Zadzwoń do nas