Holter ciśnienia tętniczego

Badanie holterowskie ciśnienia tętniczego RR polega na 24 godzinnym nieinwazyjnym automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi (ABPM). Pomiary wykonywane są w dzień co 15 minut, w nocy co 30 minut.

Badanie ma na celu ocenę ciśnienia tętniczego krwi w czasie normalnej codziennej aktywności chorego (podczas pracy, wysiłku fizycznego, wypoczynku, w czasie snu) i jest wykonywane w celu zdiagnozowania nadciśnienia oraz wykrycia dobowych zmian ciśnienia. Rejestracja poza gabinetem lub szpitalem, czyli w warunkach bezstresowych dla pacjenta, eliminuje „syndrom białego fartucha”.

Holter ciśnieniowy jest badaniem zapewniającym optymalny wybór terapii nadciśnienia tętniczego i prawidłowej pory podawania leków.

aspel-ABPM

W czasie badania pacjent nosi na pasku lekki, zasilany bateryjnie aparat pomiaru ciśnienia i mankiet założony na ramię.
Do badania najlepiej ubrać bawełnianą koszulkę z krótkim rękawem, ponieważ mankiet do mierzenia ciśnienia może być wtedy założony na rękaw i nie drażni skóry. Przydatne jest także okrycie wierzchnie z szerokim rękawem.
W czasie badania należy prowadzić normalną aktywność. Zaleca się zapisywanie w notatniku wszystkich zdarzeń, takich jak przyjęcie leków, wysiłek, nasilenie lub pojawienie się różnych dolegliwości zdrowotnych.
Na bocznej ściance rejestratora (zdjęcie powyżej) znajduje się mały czerwony przycisk służący do wykonania pomiaru na żądanie, np. w momencie odczucia wzrostu ciśnienia lub przyspieszenia akcji serca.

Bezwzględnie należy chronić rejestrator i wszystkie jego części przed wilgocią i wodą, grozi to zniszczeniem urządzenia.

Badania wykonujemy rejestratorem HolCARD CR-07 firmy Aspel.
Dokładność pomiarową urządzenia potwierdza certyfikat International Protocol of European Society of Hypertension.

Comments

comments

Nasi lekarze

Lekarz Magdalena Zielińska-Herczak

Godziny przyjęć
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
8-13
wizyty 13-14
8-13
wizyty 13-14
15-18
8-10
USG 10-13
wizyty 13-14
15-18
usługi komercyjne 10-18

Specjalizacje: medycyna rodzinna
Umiejętności: wykonywanie badań spirometrycznych, wykonywanie badań usg jamy brzusznej, wykonywanie usg tarczycy
Zainteresowania zawodowe: leczenie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, ultrasonografia, ultrasonografia dopplerowska

Notka biograficzna:
Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Pochodzi z rodziny lekarskiej – matka i brat są lekarzami dentystami.
W codziennej praktyce lekarza rodzinnego stosuje holistyczne podejście do pacjenta. W relacjach lekarz-pacjent stara się używać zrozumiałego języka. Ze względu na zainteresowania ultrasonografią (posiada certyfikowane umiejętności wykonywania badań usg: jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej, układu moczowego oraz tarczycy), leczeniem nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia stara się zając pacjentem POZ możliwie najbardziej kompleksowo. W 2017 roku ukończyła specjalistyczny kurs medyczny „Ultrasonografia narządów jamy brzusznej w kontekście choroby nowotworowej”, zdając egzamin i uzyskując kolejny certyfikat w diagnostyce ultrasonograficznej.
Jest lekarzem konsultującym w Prywatnym Domu Seniora „Oaza Spokoju” w Sosnowcu.

Jest członkiem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Uczestniczyła w wielu szkoleniach, konferencjach i zjazdach lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów.
Jej pasją jest przede wszystkim dobra książka. Interesuje się w szczególności historią średniowiecza, stąd jej częste podróże do Włoch i krajów basenu Morza Śródziemnego. Promuje aktywny tryb życia. Stara się codziennie ćwiczyć na bieżni i rowerku. Jeździ na nartach.

Magdalena Zielińska-Herczak pełni funkcję kierownika medycznego w Uni-Med.

Comments

comments

Prof. dr hab. n. med. Marcin Adamczak

Godziny przyjęć
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
18-20
18-20

Specjalizacje: choroby wewnętrzne, nefrologia, hipertensjologia
Zainteresowania zawodowe: chorób nerek i nadnerczy (wady rozwojowe, kamica, nowotwory, glomerulopatia), związek pomiędzy chorobami nerek a nadciśnieniem tętniczym
Zainteresowania pozazawodowe: żeglarstwo, sporty wodne, historia soli, historia Wenecji, malarstwo, marynistyka

Profesor Marcin Adamczak posiada ponad 20 letnią praktykę kliniczną w zakresie chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii oraz endokrynologii i chorób metabolicznych. Jest współautorem aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.
Będąc profesorem Katedry i Kliniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami polsko- i anglojęzycznymi. Poza językiem angielskim, biegle posługuje się także językiem niemieckim. Jest autorem wielu publikacji naukowych w prestiżowych wydawnictwach polskich i zagranicznych: 64 oryginalnych prac naukowych, 50 prac poglądowych i 37 rozdziałów w książkach w zakresie hipertensjologii i nefrologii (Index Hirsh: 26). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. m.in.: dwóch zespołowych nagród Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, czterech nagród ministra zdrowia oraz w 2003 roku nagrody za najlepszą prezentację w dziedzinie nefrologii podczas European Council for Blood Pressure and Cardiovascular Research.
Marcin Adamczak jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Wiedzę z zakresu nefrologii eksperymentalnej pogłębiał w latach 2001-2003 i 2006-2007 podczas staży naukowych na Oddziale Nefrologii Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu w Heidelbergu, gdzie przed kolejne lata był współpracownikiem profesora Eberharda Ritza kierownika Kliniki Nefrologicznej z Ośrodkiem Dializy Pozaustrojowej na Uniwersytecie w Heildelbergu. Prowadzi wykłady w Polsce i zagranicą.

Prof. dr hab. n. med. Marcin Adamczak jest konsultantem naukowym w Uni-Med.

Posiada trzy specjalizacje medyczne: choroby wewnętrzne, nefrologia i hipertensjologia.

Comments

comments

Scroll To Top