Badanie holterowskie ciśnienia tętniczego RR polega na 24 godzinnym nieinwazyjnym automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi (ABPM). Pomiary wykonywane są w dzień co 15 minut, w nocy co 30 minut.
Badanie ma na celu ocenę ciśnienia tętniczego krwi w czasie normalnej codziennej aktywności chorego (podczas pracy, wysiłku fizycznego, wypoczynku, w czasie snu) i jest wykonywane w celu zdiagnozowania nadciśnienia oraz wykrycia dobowych zmian ciśnienia. Rejestracja poza gabinetem lub szpitalem, czyli w warunkach bezstresowych dla pacjenta, eliminuje “syndrom białego fartucha”.
Holter ciśnieniowy jest badaniem zapewniającym optymalny wybór terapii nadciśnienia tętniczego i prawidłowej pory podawania leków.

W czasie badania pacjent nosi na pasku lekki, zasilany bateryjnie aparat pomiaru ciśnienia i mankiet założony na ramię.
Do badania najlepiej ubrać bawełnianą koszulkę z krótkim rękawem, ponieważ mankiet do mierzenia ciśnienia może być wtedy założony na rękaw i nie drażni skóry. Przydatne jest także okrycie wierzchnie z szerokim rękawem.
W czasie badania należy prowadzić normalną aktywność. Zaleca się zapisywanie w notatniku wszystkich zdarzeń, takich jak przyjęcie leków, wysiłek, nasilenie lub pojawienie się różnych dolegliwości zdrowotnych.
Na bocznej ściance rejestratora (zdjęcie powyżej) znajduje się mały czerwony przycisk służący do wykonania pomiaru na żądanie, np. w momencie odczucia wzrostu ciśnienia lub przyspieszenia akcji serca.
Bezwzględnie należy chronić rejestrator i wszystkie jego części przed wilgocią i wodą, grozi to zniszczeniem urządzenia.
Badania wykonujemy rejestratorem HolCARD CR-07 firmy Aspel.
Dokładność pomiarową urządzenia potwierdza certyfikat International Protocol of European Society of Hypertension.