Profilaktyka otyłości wśród dzieci i młodzieży

Światowa organizacja Zdrowia WHO podaje, że problem otyłości i nadwagi dotyczy 10% dzieci i młodzieży na świecie. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W przypadku osób poniżej 20 roku życia z otyłością zmaga się 13% chłopców i 5% dziewczynek. Natomiast nadwaga dotyczy 31% chłopców i 21% dziewcząt.

Nadwaga lub otyłość, z którymi zmaga się już 22% dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat, to główne czynniki sprzyjające cukrzycy typu 2.
Zachorowalność na cukrzycę typu 1 zwiększyła się 5-krotnie, w ciągu ostatnich 25 lat. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia prowadzą w konsekwencji do chorób tj. cukrzyca typu 2, nadciśnienie, zaburzenia widzenia, niektóre nowotwory.
Ok. 30% dzieci w wieku 8 lat pije napoje gazowane co najmniej raz w tygodniu, a ok. 67% nastolatków spożywa napoje energetyczne.

Według wyników badań HBSC (Health Behaviour In School-Aged Children) odsetek aktywnej fizycznie młodzieży jest niepokojąco niski, a porównując dane z 2014 r. i 2018 r. ? spadł jeszcze bardziej ? aż o 7% (z 24% do 17%). Ten trend jest niepokojący szczególnie w ostatnich miesiącach, gdy uczniowie nie uczestniczą w zajęciach ruchowych WF i praktycznie całe dnie spędzają siedząc przed ekranem komputera (zdalne nauczanie, gry) lub leżąc przed telewizorem. Drastycznie zmalał również odsetek dzieci i młodzieży, która jest bardziej aktywna i korzysta z zajęć, takich jak: bieganie, gry zespołowe czy intensywne ćwiczenia aerobowe, ale poza zajęciami WF. Ma na to wypływ zamknięcie boisk, basenów, klubów fitness i siłowni. Intensywną aktywność fizyczną (co najmniej cztery razy w tygodniu), jeszcze niedawno podejmowało nieco ponad 40% nastolatków, a obecnie poniżej 30%.

Oprócz tego, że młodzi Polacy co raz mniej się poruszają, to również bardzo źle się odżywiają. Owoce i warzywa są spożywane na zalecanym poziomie odpowiednio przez 38% dzieci i młodzieży. Blisko 70% nastolatków spożywało słodycze częściej niż raz w tygodniu, a 45% z tą samą częstotliwością piło dosładzane napoje.

Styl życia, czyli głównie aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie, odpowiada za ok. 55% stanu naszego zdrowia. Systematyczna aktywność fizyczna, ćwiczenia, przebywanie na świeżym powietrzu zmniejsza ryzyko występowania takich chorób jak udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, niektóre rodzaje nowotworów czy cukrzyca typu 2.

Ruch rozwija także siłę kości i mięśni, poprawia koordynację ruchową, gibkość i równowagę, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych, u których występuje większe ryzyko różnego rodzaju upadków i urazów. Ponadto u dzieci i młodzieży aktywność fizyczna aktywizuje procesy rozwoju biologicznego, rozwija koordynację i umiejętności ruchowe.

Nasi lekarze

Anna Kubińska-Kubica

specjalista pediatrii i medycyny rodzinnej

Godziny przyjęć
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
11-13

Specjalizacje:
specjalista pediatrii i medycyny rodzinnej

Umiejętności:

Zainteresowania zawodowe:

Notka biograficzna:

Magdalena Zielińska-Herczak

specjalista medycyny rodzinnej

Godziny przyjęć
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
8-11 8-11

13-18

13-18

8-13 

13-18

Specjalizacje:
medycyna rodzinna

Umiejętności:
wykonywanie badań spirometrycznych, wykonywanie diagnostyki usg jamy brzusznej, wykonywanie diagnostyki usg narządów szyi (tarczycy, przytarczyc, ślinianek i węzłów chłonnych szyi)

Zainteresowania zawodowe:
leczenie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, ultrasonografia, ultrasonografia dopplerowska

Notka biograficzna:
Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Pochodzi z rodziny lekarskiej - matka i brat są lekarzami dentystami. W codziennej praktyce lekarza rodzinnego stosuje holistyczne podejście do pacjenta. W relacjach lekarz-pacjent stara się używać zrozumiałego języka.

Ze względu na zainteresowania ultrasonografią (posiada certyfikowane umiejętności wykonywania badań usg i usg doppler: jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej, układu moczowego oraz narządów szyi), leczeniem nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia stara się zając pacjentem POZ możliwie najbardziej kompleksowo.

W 2017 roku ukończyła specjalistyczny kurs medyczny "Ultrasonografia narządów jamy brzusznej w kontekście choroby nowotworowej", zdając egzamin i uzyskując kolejny certyfikat w diagnostyce ultrasonograficznej. Dwa lata później ukończyła, uzyskując kolejny certyfikat, szkolenie praktyczne z diagnostyki ultrasonograficznej narządów szyi: tarczycy, przytarczyc, ślinianek i węzłów chłonnych szyi.

W latach 2015-2019 była lekarzem konsultującym w Prywatnym Domu Seniora "Oaza Spokoju" w Sosnowcu.

W marcu 2019 roku otrzymała medal i tytuł Lekarza Rodzinnego Roku w Sosnowcu w Plebiscycie Hipokrates 2018. Ponownie to wyróżnienie otrzymała w listopadzie 2022 roku w Plebiscycie Hipokrates 2022 w Sosnowcu wśród lekarzy rodzinnych.

Jest członkiem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych szkoleniach, konferencjach i zjazdach lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów. Jej pasją jest przede wszystkim dobra książka. Interesuje się w szczególności historią średniowiecza, stąd jej częste podróże do Włoch i krajów basenu Morza Śródziemnego. Ostatnio pokochała zieloną Azję i ... Bieszczady. Promuje aktywny tryb życia. Stara się codziennie ćwiczyć na bieżni i rowerku. Jeździ na nartach.

Magdalena Zielińska-Herczak pełni funkcję kierownika medycznego w Uni-Med.

Zadzwoń do nas