PrEP – profilaktyka przedekspozycyjna HIV

PrEP, czyli przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV, to metoda zapobiegania zakażeniu wirusem HIV u osób niezakażonych. Polega ona na regularnym przyjmowaniu leków antyretrowirusowych przed potencjalnym narażeniem na wirusa, takim jak ryzykowny stosunek seksualny lub kontakt z zakażoną krwią.
PrEP jest skuteczną strategią ochrony przed HIV, szczególnie dla osób o podwyższonym ryzyku zakażenia, takich jak osoby homoseksualne, biseksualne, transpłciowe, osoby uzależnione od narkotyków, osoby mające partnera zakażonego HIV lub osoby mieszkające w regionach o wysokim wskaźniku zakażeń HIV.
PrEP jest stosowany przez cały okres ekspozycji na czynnik zakaźny, czyli przed, w trakcie i po potencjalnym narażeniu na wirusa. Leki PrEP działają poprzez hamowanie replikacji wirusa HIV w organizmie, co zmniejsza ryzyko zakażenia. Ważne jest regularne przyjmowanie leków PrEP zgodnie z zaleceniami lekarza, aby utrzymać ochronę przed wirusem HIV.
PrEP jest dostępny na receptę i powinien być stosowany pod nadzorem lekarza. Przed rozpoczęciem terapii PrEP konieczna jest wizyta kwalifikująca, podczas której lekarz oceni ryzyko zakażenia HIV i przeprowadzi badania diagnostyczne. W przypadku osób korzystających z PrEP, regularne wizyty kontrolne są niezbędne w celu monitorowania stanu zdrowia i skuteczności terapii.
Warto pamiętać, że PrEP nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową ani nie zastępuje innych metod ochrony, takich jak prezerwatywy. PrEP jest skutecznym narzędziem w walce z HIV, ale ważne jest również edukowanie się na temat bezpiecznego seksu i regularne wykonywanie testów na HIV.

Pamiętaj, że PrEP jest dostępny wyłącznie na receptę i wymaga konsultacji z lekarzem.

Jeśli masz pytania dotyczące PrEP lub chciałbyś uzyskać więcej informacji, zalecam skonsultowanie się z naszym specjalistą dermatologiem-wenerologiem Magdaleną Datta-Adamczak pod numerem 604234630.

Przed pierwszą konsultacją i konsultacjami kontrolnymi wymagane jest wykonanie następujących badań diagnostycznych:

  • HIV Ag/Ab Combo (wykluczenie zakażenia HIV)
  • VDRL (wykluczenie zakażenia kiłą – bakterią krętka bladego)
  • wymaz z cewki moczowej lub z rowka zażołędnego w kierunku obecność bakterii Chlamydia Trachomatis (rzeżączka)
  • HCV (wirusa zapalenia wątroby typu C)
  • HBsAg (wirusa zapalenia wątroby typu B)
  • morfologia 25 parametrowa z rozmazem
  • stężenie kreatyniny we krwi (ocena stanu nerek)
  • stężenie aminotransferazy alaninowej ALaT (ocena stanu wątroby)
  • badanie ogólne moczu z osadem

Jak prowadzimy PrEP ?

  • Przed rozpoczęciem profilaktyki PrEP lekarz dokona oceny wskazań, biorąc pod uwagę ocenę ryzyka zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (STD). Po analizie wyników wykonanych badań wykluczy zakażenie wirusem HIV i innymi chorobami STD, oceni stan wątroby, wykluczy ewentualne interakcje lekowe i jeśli uzna to za wskazane, przepisze receptę na pierwszy miesiąc profilaktyki PrEP.
  • Po pierwszym miesiącu PrEP należy ponownie skontaktować się z lekarzem prowadzącym profilaktykę. Należy przedstawić aktualny wynik badania HIV Ag/Ab Combo oraz poziomu stężenia kreatyniny we krwi. Lekarz omówi wyniki, zbierze wywiad w kierunku ewentualnego zakażenia STD i, jeśli uzna to za wskazane, przepisze kolejną receptę na lek do profilaktyki PrEP.
  • Po kolejnych trzech miesiącach należy ponownie skontaktować się z lekarzem prowadzącym profilaktykę. Należy przedstawić aktualne wyniki badania HIV Ag/Ab Combo, VDRL i HCV oraz poziomu stężenia kreatyniny we krwi. Lekarz ponownie omówi wyniki, zbierze wywiad w kierunku ewentualnego zakażenia STD i jeśli uzna to za wskazane, przepisze kolejną recepty na lek na kolejne 3 miesiące profilaktyki PrEP.
  • Wizyty lub telekonsultacje z przesłanymi wcześniej mailem wynikami zleconych badań odbywają się standardowo do trzy miesiąca.

Nasi lekarze

Magdalena Datta-Adamczak

specjalista dermatologii-wenerologii

Godziny przyjęć
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
16:45-20

9-12

16:30-20

18-20 18-20 9-12

Specjalizacje:
dermatologia-wenerologia

Zainteresowania zawodowe:
dermatoskopia, trichoskopia, terapia fotodynamiczna PDT, onkodermatologia, dermatologia dziecięca, profilaktyka HIV/AIDS (PrEP)

Notka biograficzna:
Jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

Z Centrum Medyczno-Stomatologicznym Uni-Med związana nieprzerwanie od 2008 roku.

Szczególne zainteresowania to dermoskopia, z której od wielu lat prowadzi w całej Polsce szkolenia w zakresie diagnostyki skóry, ze szczególnym uwzględnieniem onkodermatologii. W tej dziedzinie jest cenionym i uznanym ekspertem w środowisku dermatologów.

W 2015 roku zaczęła się także specjalizować w trichoskopii. Pod koniec 2016 roku zaczęła wykonywać zabiegi z wykorzystaniem innowacyjnej terapii fotodynamicznej (PDT), w której osiąga doskonałe wyniki lecznicze stanów przednowotworowych, nowotworów skóry, rogowacenia słonecznego oraz chorób bakteryjnych i wirusowych skóry.

Uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach i sympozjach naukowych w zakresie swojej specjalizacji i zainteresowań naukowych. Prywatnie entuzjastka aktywnego stylu życia (bieganie, pływanie, fitness, narciarstwo, nordic walking).

Zakochana w Wenecji. Mąż jest profesorem medycyny, specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologii i hipertensjologii klinicznej.

Zadzwoń do nas