Stomatologia bez bólu
- znieczulenie powierzchniowe poprzez pokrycie błony śluzowej środkiem znieczulającym w postaci aerozolu, żelu lub maści. Najczęściej stosowanym środkiem jest lignokaina. Efekt tego rodzaju znieczulenia utrzymuje się dość krótko, najczęściej od 5 do 15 minut.
- znieczulenie nasiękowe następuje poprzez przepojenie tkanek miękkich roztworem środka znieczulającego, najczęściej podawanego w formie iniekcji karpulą, aparatem The Wand lub SleeperOne.
- znieczulenie śródwięzadłowe lub przewodowe wewnątrzustne wykonywane karpulą, z zastosowaniem takich środków jak Ubistesin Forte czy Citocartin. Znieczulenie miejscowe znosi czucie bólu przy zachowanej pełnej świadomości pacjenta, w zależności od użytego środka na okres nawet do ponad 1,5 godziny.
- znieczulenie kontrolowane komputerem The Wand całkowicie bezboleśnie i bardzo precyzyjnie dozuje podawany środek przeciwbólowy. Urządzenie przystosowane jest do wykonywania praktycznie wszystkich rodzajów znieczuleń w stomatologii: podniebiennego, śródwięzadłowego, przewodowego żuchwy, nasiękowego, dobrodawkowego, śródkostnego. ulotkawandOpracowane techniki znieczulania, szczególnie program aspiracji i konstrukcja aparatu umożliwiają wykonywanie znieczuleń nie powodujących negatywnego efektu ?skurczu twarzy? oraz zniekształceń rysów twarzy spowodowanych działaniem środka znieczulającego.The Wand upraszcza sam proces znieczulania, powoduje szybsze działanie środka znieczulającego i precyzyjniejsze znieczulenie pacjenta. Aparat kontroluje siłę podawania znieczulenia w zależności od prężności tkanek. Ale najważniejsze – The Wand zapewnia unikalny komfort pacjentom. Jest polecany do wykonywania znieczuleń u dzieci oraz osób wrażliwych na ból. Zastosowanie komputera znieczulenia pozwala na wykonanie większej ilości zabiegów podczas jednej wizyty, np. mniej wkłuć potrzeba do opracowania wielu zębów (np. szlifowania pod mosty). Naukowo udowodniono, że urządzenie The Wand pozwala na eliminację stresu związanego z wizytą u stomatologa.
- znieczulenie SleeperOne, to w najprostszy sposób ujmując, urządzenie umożliwiające kontrolowane przez mikroprocesor podawanie środka znieczulającego. Urządzenie analizuje opór tkanek i dostosowuje ciśnienie tak, aby nie przekroczyło granicy odczuwania bólu. Dzięki temu sam proces jest krótki i bezstresowy. Preparat znieczulający podawany jest z optymalnie dobraną szybkością, aby ten wchłaniał się równomiernie i nie wywoływał nieprzyjemnego uczucia rozpierania tkanek.
- sedacja – spłycenie świadomości wywołane podaniem środków farmakologicznych stosowane do długich zabiegów, np. leczenia kanałowego. Podczas tego rodzaju znieczulenia pacjent współpracuje z lekarzem i reaguje na polecenia.
- znieczulenie ogólne – całkowite uśpienie pacjenta, pozbawiające go świadomości i bólu podczas zabiegu. Znieczulenie ogólne (narkozę) przeprowadza lekarz anestezjolog, gdy istnieją poważne przeciwwskazania do znieczulenia miejscowego (brak współpracy za strony pacjenta, niemożliwy do opanowania paniczny strach przed zabiegiem dentystycznym, uczulenia na środki miejscowo znieczulające, zakażenie i stan zapalny w okolicy wkłucia, upośledzenie psychofizyczne pacjenta).
Usuwanie i leczenie zębów w uśpieniu – sedacji głębokiej lub znieczuleniu ogólnym (narkozie).
- alergia na środki znieczulenia miejscowego
- osoby, u których występuje strach przed usuwaniem zębów lub leczeniem
- mnogie ekstrakcje zębów (np. przed protezowaniem)
- ostre stany zapalne, w których inne techniki znieczulenia (np. znieczulenie miejscowe) są nieskuteczne
- nie jeść przez 6 godzin (minimum 4 godziny) i nie pić płynów innych niż klarowne i bez cukru przez 4 godziny (minimum 2 godziny)
- nie pić alkoholu w żadnej postaci w okresie do 24 godzin przed narkozą
- panie proszone są, aby przyszły bez makijażu i nie smarowały dłoni żadnymi kremami
Pacjent do gabinetu musi przyjść w wyznaczonym terminie w towarzystwie osoby pełnoletniej, która pomoże w drodze powrotnej do domu pacjenta.
- przebytych chorobach (serca, płuc, tarczycy, wątroby, nerek, astma, gruźlica, zapalenia żył, częste infekcje, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby psychiczne, choroby neurologiczne, choroby zakaźne /weneryczne i HIV +/)
- przebytych operacjach (kiedy, z jakiego powodu, jaki rodzaj znieczulenia, ewentualne powikłania podczas znieczuleń lub w okresie pooperacyjnym)
- zaburzeniach krzepnięcia krwi
- nadciśnieniu tętniczym
- znanych uczuleniach na leki i pokarmy
- aktualnie przyjmowanych lekach i sposobie ich przyjmowania
- nałogach (palenie, alkohol, inne)
- ewentualnej ciąży
- morfologia
- poziom glukozy w krwi
- elektrolity
- OB
- badanie moczu
- EKG
- badanie czasu krzepnięcia (czas protrombinowy)
- inne w razie potrzeby
Jak przebiega narkoza i okres bezpośrednio po niej ?
Znieczulenie dożylne (narkoza) stosowana w gabinecie stomatologicznym polega na podaniu dożylnie leków wybranych dla pacjenta przez lekarza anestezjologa. Po wkłuciu kaniuli (wenflonu) do żyły dłoni lub przedramienia, podaje się leki, po których może dojść do ?zakręcenia się w głowie? i przyspieszenia bicia serca oraz ?suchości w ustach?. Leki te to midazolam, fentanyl, atropina. Po kilku minutach podawany jest do wkłutej kaniuli lek usypiający – Thiopental.
Pacjent chcący usunąć lub leczyć zęby w znieczuleniu dożylnym (narkozie) potwierdza fakt otrzymania, przeczytania i zrozumienia treści niniejszej informacji w swojej karcie pacjenta prowadzonej przez przychodnię.
Obowiązkowe jest także przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym wypełnienie i podpisanie przez pacjenta ankiety anestezjologicznej.