RTG punktowe i panoramiczne
W codziennej praktyce stomatologicznej posługujemy się nowoczesnymi aparatem RTG do zdjęć wewnątrzustnych punktowych Gendex 765DC i zdjęć zewnątrzustnych panoramicznych PAX-i. Aparat Gendex 765DC wyposażony jest w najmniejsze ognisko wśród dostępnych na rynku urządzeń. Ma to niesamowicie istotny wpływ na uzyskiwanie wysokiej jakości zdjęć, charakteryzujących się bardzo wysoką rozdzielczością. Aparat do minimum redukuje dawkę promieniowania miękkiego pochłanianego przez skórę pacjenta, a metalowa obudowa głowicy ogranicza promieniowanie rozproszone niemal do zera. System cyfrowej radiografii umożliwia redukcję dawki promieniowania o ok. 80% w stosunku do tradycyjnej technologii filmu, chroniąc – poza pacjentem – także personel medyczny.
Bezpieczne RTG zębów w Sosnowcu
Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną polegającej na uruchomieniu pracowni RTG oraz uruchomieniu i stosowaniu aparatów RTG na zdrowie ludzi i na środowisko
Na podstawie art. 32c ust. 2 ustawy Prawo atomowe (Dz. U. z 2019 r., poz. 1792, z późn. zm.), informuję, że w Stomatologicznej Pracowni RTG Uni-Med Centrum Medyczno-Stomatologicznego w Sosnowcu przy ul. Kukułek 45 wykonywana jest działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegająca na:
? uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące w postaci aparatu RTG do zdjęć punktowych zębów (zdjęcia cyfrowe) Gendex 765DC i aparatu pantomograficznego Vatech PAX-i 3D Green (zdjęcia cyfrowe panoramiczne, stawów skroniowo-żuchwowych i zatok).
? uruchamianiu pracowni, w których mają być stosowane źródła promieniowania jonizującego, w szczególności dentystycznej stomatologicznej pracowni rentgenowskiej
Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy Prawo atomowe, w celu dostosowania sposobu oceny zagrożenia do jego spodziewanego poziomu, pracownicy jednostki organizacyjnej zostali zaliczeni do kategorii B narażenia. Ocena narażenia pracowników prowadzona jest na podstawie systematycznych pomiarów dawek indywidualnych w środowisku pracy w sposób pozwalający stwierdzić prawidłowość zaliczenia pracowników do tej kategorii.
W przeciągu ostatnich 12 miesięcy nie stwierdzono przekroczenia dawek granicznych określonych dla pracowników.
Kierownik jednostki organizacyjnej zapewnia wykonywanie działalności związanej z narażeniem zgodnie z zasadą optymalizacji wymagającą, żeby – przy rozsądnym uwzględnieniu czynników ekonomicznych i społecznych oraz aktualnego stanu wiedzy technicznej – liczba narażonych pracowników i osób z ogółu ludności oraz prawdopodobieństwo ich narażenia były jak najmniejsze, a otrzymywane przez nich dawki promieniowania jonizującego były możliwie małe.
Na podstawie powyższych informacji stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.
W związku z wykonywaniem wyżej opisanej działalności do środowiska nie są uwalniane substancje promieniotwórcze.