Koronawirus

Jeśli masz objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem wypełnij formularz i zgłoś się na test:
STOP COVID – Formularz samodzielnej rejestracji na test wykrywający SARS-CoV-2

Jeśli kontaktowałeś się z osobą, która powróciła z zagranicy lub mogła mieć kontakt z taką osobą lub z osobą, która ostatnio odczuwała objawy przeziębienia albo objawy grypopodobne lub zaobserwowałeś u siebie następujące (niekoniecznie łączne) objawy;

  • wysoka gorączka (> 38 °C) w 99% przypadków,
  • suchy kaszel,
  • duszność i problemy z oddychaniem,
  • bóle mięśni i ogólne zmęczenie,
  • zaburzenia / utrata węchu i smaku,
  • biegunka i wymioty **,
  • katar **,
  • ból gardła **

to bezzwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym.

* objawy raportowane przez American Academy of Otolaryngology ? Head and Neck Surgery i laryngologów z British Rhinological Society i ENT UK, ** objawy raportowane przez służby medyczne Singapuru i Hongkongu oraz typowe dla tzw. mutacji brytyjskiej z roku 2021).

Ścieżka postępowania z pacjentem podającym powyższe objawy:

  1. telefon do rejestracji w celu ustalenia terminu teleporady
  2. teleporada z lekarzem
    • w przypadku podejrzenia zakażenia skierowanie na test wymazowy RT-PCR wykrywający obecność wirusa SARS-CoV-2 (zakażenie COVID-19) – wymazobusy
    • skierowanie na 10-dniową izolację domową w przypadku posiadania dodatniego wyniku testu RT-PCR lub kontaktu z osobą zakażoną COVID-19
    • skierowanie na 10-dniową izolację domową w przypadku potwierdzonego kontaktu z osobą chorą (potwierdzenie dodatnim wynikiem testu RT-PCR)
    • inne zalecenia wynikające ze stanu zdrowia i podawanych objawów
  3. wykonanie zaleceń (test RT-PCR, izolacja domowa, inne zalecenia)
  4. teleporada z lekarzem po otrzymaniu wyniku testu RT-PCR
    • w przypadku dodatniego wyniku testu 10-dniowa izolacja domowa, skierowanie na izolację domową osób z kontaktu, wdrożone leczenie i profilaktyka zakażeń bakteryjnych
    • w przypadku ujemnego wyniku testu, wdrożenie leczenia infekcji i kolejne zalecenia wynikające z objawów i stanu zdrowia
  5. okresowe kontrole telefoniczne osoby przebywającej na kwarantannie
    • możliwość przedłużenia okresu izolacji domowej

Test RT-PCR ze skierowaniem od lekarza POZ:

Pacjenci skierowani na test RealTime-PCR w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przez lekarza POZ mogą wykonać badanie w mobilnych punktach pobrań laboratorium Gyncentrum:

  • Sosnowiec ul. Wojska Polskiego 8a, na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego; od poniedziałku do niedzieli w godz. 7:00-11:00 i we wtorki i czwartki w godz. 18:00-20:00
  • Sosnowiec ul. Wojska Polskiego 8a, na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego; od poniedziałku do niedzieli w godz. 7:00-11:00 i we wtorki i czwartki w godz. 18:00-20:00

Pobranie wymazu nie wiąże się z żadną opłatą.

Do punktu mobilnego Pacjent nie musi się umawiać i jest obsługiwany na bieżąco.
W punkcie pobrań należy okazać dokument ze zdjęciem i nr PESEL oraz kod e-skierowania.
Pacjenci skierowani przez lekarza POZ na badanie mogą sprawdzić wynik na stronie internetowej laboratorium Gyncentrum podając nr PESEL i ID próbki.
Po wygenerowaniu przez lekarza POZ e-skierowania na test system nakłada automatycznie 10-dniową kwarantannę. Wynik negatywny jest równoznaczny ze zniesieniem tej kwarantanny.

Z uwagi na bardzo dużą ilość chorych czas oczekiwania na połączenie z personelem medycznym może się obecnie wydłużyć.

Porada lekarska telefoniczna w okresie rozprzestrzeniania się nowego wirusa SARS-CoV-2 będzie realizowana pod wszystkimi podanymi numerami telefonów codziennie w godzinach pracy podani POZ.
W czasie przemieszczania się i przebywania w przestrzeni publicznej (ulica, pojazdy komunikacji zbiorowej, sklepy itd.) koniecznie miej założoną maskę ochronną, a najlepiej również rękawiczki.
Nie zgłaszaj się do poradni lekarza rodzinnego i innych poradni lecznictwa otwartego AOS lub zamkniętego (szpitale nieujęte na liście – aktualna lista szpitali w Polsce powinna być dostępna pod numerem infolinii NFZ 800190590).
Od czasu zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów choroby mija od dwóch do nawet 14 dni (podawane są również informacje o nawet 28 dniach). Pamiętaj jednak, że wiele osób może być zakaźnych, ale bezobjawowych.

Uważa się. że nie każda osoba zarażona wymaga hospitalizacji. Szacuje się, że około jednej czwartej zakażonych ma ciężki przebieg choroby, reszta umiarkowany lub lekki, niewymagający pobytu w szpitalu, tylko kwarantanny w domu. Wszystko wskazuje na to, że zakażenie koronawirusem może też przebiegać zupełnie bezobjawowo.

Jak minimalizować transmisję (rozprzestrzeniania się wirusa) ?

Do minimum ogranicz wychodzenie z domu i kontaktowanie się z innymi osobami (mogą nie wykazywać objawów choroby, a roznosić wirusa !)

Zostań w domu, a jeśli musisz opuścić mieszkanie masz ustawowy obowiązek używania maseczki ochronnej. Używaj także rękawiczek jednorazowych. Nigdy nie wiesz czy spotkasz się z osobą zakażoną / chorą lub sam jesteś nosicielem wirusa, nie mając objawów i nawet o tym nie wiedząc.

Często i dokładnie myj ręce używając mydła i cieplej wody, a jeśli masz dostęp, używaj preparatów do dezynfekcji skóry (w naszej przychodni dostępny jest płyn w rejestracji).

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania (zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką higieniczną, która natychmiast wyrzucisz do zamkniętego kosza – nie wkładaj chusteczki do kieszeni).

Zachowaj co najmniej 2 metry odległości między sobą a innych osobami, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust dłońmi.

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowegoi nie podróżowałeś do obszarów występowania ognisk koronawirusa, nie kontaktowałeś się z osobą mogącą zakażać lub osobą chorą, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

E-recepty na leki stałe zamawiaj przez internet. Kody do e-recept znajdziesz na tej samej stronie lub otrzymasz za pomocą SMS lub e-mail po wcześniejszej rejestracji na Internetowym Koncie Pacjenta.

Co powinniśmy wiedzieć samym o koronawirusie SARS-CoV-2 ?

SARS-CoV-2 jest wirusem kardio-tropowym i pulmo-tropowym, czyli atakuje serce i płuca.

Jednak według dotychczasowych danych najbardziej zagrożone śmiercią są osoby z:

  • Niewydolnością nerek (kreatynina >1,1, Potas > 5,5, ciężar właściwy moczu <1000)
  • Niewydolnością serca (wywiad: stan po zawale, stenty, stan po zapaleniu mięśnia sercowego, kardiomiopatie, choroby zastawkowe, stany po przeszczepach i wszczepach)
  • Niewydolnością/restrykcją płuc (astma, POCHP, rozedma, niedodma, odma, przewlekłe zapalenie oskrzeli palacza, pylica płuc oraz rożnego typu bezobjawowe zwłóknienia płuc. Wiele osób ma zwłóknienia płuc na rożnym tle i o tym nie wie!
  • Cukrzycą niewyrownaną (tj. hemoglobina glikozylowana HBA1c powyzej 6,1%, glukoza na czczo > 110mg/dl, dla kobiet ciężarnych z cukrzycą są inne normy HBA1c powyżej 5,9%,) – u osób zdrowych glikemia na czczo nie powinna przekraczać 99mg/dl, a ideałem jest gdy nie przekracza 89mg/dl
  • Nowotwory złośliwe w trakcie leczenia uzupełniającego (chemioterapia, immunosupresja)
  • Osoby po przeszczepach (immunosupresja)

Wszystkie osoby, które biorą leki na swoje choroby podstawowe maja je brać nadal.

Wyrównanie chorób towarzyszących zwiększa szanse przeżycia ciężkiego COVID-2019.

Osoby już zdiagnozowane i leczone z powodu tych chorób powinny wiedzieć, że są zagrożone i muszą stosować szczególne środki ostrożności.

Zadzwoń do nas