Szczepienie przeciw HPV wirusowi brodawczaka ludzkiego

Szczepionki przeciw HPV zalecane są dziewczętom i chłopcom. Wiek 12-13 lat jest najlepszy do szczepienia ponieważ szczepienie jest najskuteczniejsze przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, czyli przed podjęciem wszelkiej aktywności seksualnej. Szczepienie w wieku nastoletnim pozwala wyprzedzić czas, w którym może dojść do zakażenia.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim nowotworom szyjki macicy, odbytu, sromu, pochwy oraz narządów szyi i głowy, które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego. 

Poznanych jest ponad 200 typów wirusa HPV, a spośród nich część jest silnie onkogenna. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego.

Specjaliści chorób zakaźnych polecają szczepienie: 2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil 9.

Szczepionka 2- walentna Cervarix (poprzednio Silgard) skierowana przeciw typom HPV-16 i HPV-18, które skutkują śródnabłonkową neoplazją (CIN, Cervical Intraepithelial Neoplasia), która może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy oraz zmian złośliwych dotyczących sromu, pochwy, prącia i pęcherza moczowego, czyli bezpośrednio związanych przyczynowo z określonymi onkogennymi typami wirusa HPV. Zgodnie z dostępnymi badaniami preparat Cervarix zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór szyjki macicy o ponad 70%.

Szczepionka 9-walentna Gardasil 9 jest skierowana przeciw typom HPV-6, HPV-11, HPV-16, HPV-18, HPV-31, HPV-33, HPV-45, HPV-52, HPV-58. Szczepionka pozwala zapobiegać wywoływanym przez określone rodzaje HPV brodawkom narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Szczepionka jest podawana jako ochrona przed zmianami przednowotworowymi i rakiem szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu oraz  brodawkami narządów płciowych kończystych związanych przyczynowo z określonymi typami HPV. Szczepionka Gardasil 9 wg badań naukowych zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór szyjki macicy o około 90%.

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat wykonywane w programie mają schemat dwudawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy. Dzieci urodzone w 2010 r., które otrzymają pierwszą dawkę szczepionki, mogą przyjąć drugą dawkę po ukończeniu 14 lat. Szczepienie rozpoczęte przed ukończeniem 14 lat decyduje o schemacie dwudawkowym szczepienia.

Jak podkreślają eksperci, obie dostępne obecnie w Polsce (również w programie bezpłatnych szczepień) szczepionki przeciw HPV Cervarix i Gardasil 9 są bezpieczne i dobrze tolerowane. Aktualnie nie są zalecane dawki przypominające. Niepożądane odczyny poszczepienne to najczęściej reakcje miejscowe: ból, obrzęk, zaczerwienienie, czasem objawy ogólne takie jak gorączka i wysypka alergiczna.

ZOBACZ: Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) https://www.zwrotnikraka.pl/szczepionka-przeciw-wirusowi-brodawczaka-ludzkiego/

 

Zadzwoń do nas