Szczepienie przeciw HPV wirusowi brodawczaka ludzkiego

Program szczepień jest realizowany u dzieci (dziewczynek i chłopców) po ukończeniu 9 roku życia, do ukończenia 14 roku życia. Ten okres życia jest najlepszy do szczepienia ponieważ szczepienie jest najskuteczniejsze przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, czyli przed podjęciem wszelkiej aktywności seksualnej. Szczepienie w wieku nastoletnim pozwala wyprzedzić czas, w którym może dojść do zakażenia.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim nowotworom szyjki macicy, odbytu, sromu, pochwy oraz narządów szyi i głowy, które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego. 

Poznanych jest ponad 200 typów wirusa HPV, a spośród nich część jest silnie onkogenna. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego.

Specjaliści chorób zakaźnych polecają szczepienie: 2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil 9.

Szczepionka 2- walentna Cervarix (poprzednio Silgard) skierowana przeciw typom HPV-16 i HPV-18, które skutkują śródnabłonkową neoplazją (CIN, Cervical Intraepithelial Neoplasia), która może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy oraz zmian złośliwych dotyczących sromu, pochwy, prącia i pęcherza moczowego, czyli bezpośrednio związanych przyczynowo z określonymi onkogennymi typami wirusa HPV. Zgodnie z dostępnymi badaniami preparat Cervarix zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór szyjki macicy o ponad 70%.

Szczepionka 9-walentna Gardasil 9 jest skierowana przeciw typom HPV-6, HPV-11, HPV-16, HPV-18, HPV-31, HPV-33, HPV-45, HPV-52, HPV-58. Szczepionka pozwala zapobiegać wywoływanym przez określone rodzaje HPV brodawkom narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Szczepionka jest podawana jako ochrona przed zmianami przednowotworowymi i rakiem szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu oraz  brodawkami narządów płciowych kończystych związanych przyczynowo z określonymi typami HPV. Szczepionka Gardasil 9 wg badań naukowych zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór szyjki macicy o około 90%.

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 9-14 lat wykonywane w programie mają schemat dwudawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak podkreślają eksperci, obie dostępne obecnie w Polsce (również w programie bezpłatnych szczepień) szczepionki przeciw HPV Cervarix i Gardasil 9 są bezpieczne i dobrze tolerowane. Aktualnie nie są zalecane dawki przypominające. Niepożądane odczyny poszczepienne to najczęściej reakcje miejscowe: ból, obrzęk, zaczerwienienie, czasem objawy ogólne takie jak gorączka i wysypka alergiczna.

ZOBACZ: Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) https://www.zwrotnikraka.pl/szczepionka-przeciw-wirusowi-brodawczaka-ludzkiego/

 

Ilość podanych dawek Cervarix

Ilość podanych dawek Gardasil 9

Zadzwoń do nas