Holter ciśnienia tętniczego

Badanie holterowskie ciśnienia tętniczego RR polega na minimum 48 godzinnym nieinwazyjnym automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi (ABPM). Pomiary wykonywane są w dzień co 15 minut, w nocy co 30 minut.

Badanie ma na celu ocenę ciśnienia tętniczego krwi w czasie normalnej codziennej aktywności chorego (podczas pracy, wysiłku fizycznego, wypoczynku, w czasie snu) i jest wykonywane w celu zdiagnozowania nadciśnienia oraz wykrycia dobowych zmian ciśnienia. Rejestracja poza gabinetem lub szpitalem, czyli w warunkach bezstresowych dla pacjenta, eliminuje ?syndrom białego fartucha?.
Holter ciśnieniowy jest badaniem zapewniającym optymalny wybór terapii nadciśnienia tętniczego i prawidłowej pory podawania leków.

W czasie badania pacjent nosi na pasku lekki, zasilany bateryjnie aparat pomiaru ciśnienia i mankiet założony na ramię.
Do badania najlepiej ubrać bawełnianą koszulkę z krótkim rękawem, ponieważ mankiet do mierzenia ciśnienia może być wtedy założony na rękaw i nie drażni skóry. Przydatne jest także okrycie wierzchnie z szerokim rękawem.
W czasie badania należy prowadzić normalną aktywność. Zaleca się zapisywanie w notatniku wszystkich zdarzeń, takich jak przyjęcie leków, wysiłek, nasilenie lub pojawienie się różnych dolegliwości zdrowotnych.
Na bocznej ściance rejestratora (zdjęcie powyżej) znajduje się mały czerwony przycisk służący do wykonania pomiaru na żądanie, np. w momencie odczucia wzrostu ciśnienia lub przyspieszenia akcji serca.

Bezwzględnie należy chronić rejestrator i wszystkie jego części przed wilgocią i wodą, grozi to zniszczeniem urządzenia.

Badania wykonujemy rejestratorem BTL-08 ABPM lub Aspel HolCARD CR-07.
Dokładność pomiarową urządzenia potwierdza certyfikat International Protocol of European Society of Hypertension.

Nasi lekarz

Magdalena Zielińska-Herczak

specjalista medycyny rodzinnej

Godziny przyjęć
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
8-11 8-11

13-18

13-18

8-13 

13-18

Specjalizacje:
medycyna rodzinna

Umiejętności:
wykonywanie badań spirometrycznych, wykonywanie diagnostyki usg jamy brzusznej, wykonywanie diagnostyki usg narządów szyi (tarczycy, przytarczyc, ślinianek i węzłów chłonnych szyi)

Zainteresowania zawodowe:
leczenie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, ultrasonografia, ultrasonografia dopplerowska

Notka biograficzna:
Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Pochodzi z rodziny lekarskiej - matka i brat są lekarzami dentystami. W codziennej praktyce lekarza rodzinnego stosuje holistyczne podejście do pacjenta. W relacjach lekarz-pacjent stara się używać zrozumiałego języka.

Ze względu na zainteresowania ultrasonografią (posiada certyfikowane umiejętności wykonywania badań usg i usg doppler: jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej, układu moczowego oraz narządów szyi), leczeniem nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia stara się zając pacjentem POZ możliwie najbardziej kompleksowo.

W 2017 roku ukończyła specjalistyczny kurs medyczny "Ultrasonografia narządów jamy brzusznej w kontekście choroby nowotworowej", zdając egzamin i uzyskując kolejny certyfikat w diagnostyce ultrasonograficznej. Dwa lata później ukończyła, uzyskując kolejny certyfikat, szkolenie praktyczne z diagnostyki ultrasonograficznej narządów szyi: tarczycy, przytarczyc, ślinianek i węzłów chłonnych szyi.

W latach 2015-2019 była lekarzem konsultującym w Prywatnym Domu Seniora "Oaza Spokoju" w Sosnowcu.

W marcu 2019 roku otrzymała medal i tytuł Lekarza Rodzinnego Roku w Sosnowcu w Plebiscycie Hipokrates 2018. Ponownie to wyróżnienie otrzymała w listopadzie 2022 roku w Plebiscycie Hipokrates 2022 w Sosnowcu wśród lekarzy rodzinnych.

Jest członkiem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych szkoleniach, konferencjach i zjazdach lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów. Jej pasją jest przede wszystkim dobra książka. Interesuje się w szczególności historią średniowiecza, stąd jej częste podróże do Włoch i krajów basenu Morza Śródziemnego. Ostatnio pokochała zieloną Azję i ... Bieszczady. Promuje aktywny tryb życia. Stara się codziennie ćwiczyć na bieżni i rowerku. Jeździ na nartach.

Magdalena Zielińska-Herczak pełni funkcję kierownika medycznego w Uni-Med.

Prof. dr hab. n. med. Marcin Adamczak

specjalista chorób wewnętrznych, specjalista nefrolog, specjalista hipertensjolog, specjalista transplantolog kliniczny

Godziny przyjęć
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
  18-20   18-20    

Notka biograficzna:

Profesor Marcin Adamczak jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Wiedzę z zakresu nefrologii eksperymentalnej pogłębiał w latach 2001-2003 i 2006-2007 podczas stypendiów naukowych na Oddziale Nefrologii Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu w Heidelbergu, gdzie przed kolejne lata był współpracownikiem profesora Eberharda Ritza kierownika Kliniki Nefrologicznej z Ośrodkiem Dializy Pozaustrojowej na Uniwersytecie w Heildelbergu.

Jest współautorem aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Posiada ponad 20 letnią praktykę kliniczną w zakresie chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii oraz endokrynologii i chorób metabolicznych.

Będąc profesorem Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami polsko- i anglojęzycznymi. Poza językiem angielskim, biegle posługuje się także językiem niemieckim. Jako profesor badawczo-dydaktyczny jest autorem wielu publikacji naukowych (218) w prestiżowych wydawnictwach polskich i zagranicznych: 64 oryginalnych prac naukowych, 50 prac poglądowych i 37 rozdziałów w książkach w zakresie hipertensjologii i nefrologii (Index Hirsh: 26, Sumaryczny IF 137,637).

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. m.in.: dwóch zespołowych nagród Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, czterech nagród ministra zdrowia oraz w 2003 roku nagrody za najlepszą prezentację w dziedzinie nefrologii podczas European Council for Blood Pressure and Cardiovascular Research.

W kadencji 2022-2025 jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. W 2022 roku został powołany przez European Renal Association Council na funkcję członka Scientific Advisory Board of European Renal Association na kadencję w latach 2022-2025.

W czerwcu 2023 podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego został honorowym członkiem Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego (Fellow of the European Renal Association). Tytuł FERA to ważne wyróżnienie przyznawane przez Radę Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego za wybitne osiągnięcia naukowe.

Zadzwoń do nas