Dermatolog-wenerolog

W Uni-Med znajdziesz również profesjonalną pomoc dermatologiczną. Dermatolog to doskonały wybór zarówno dla mieszkańców Sosnowca, jak i okolicznych miejscowości. Łatwy dostęp do opieki dermatologicznej pozwoli na rozwiązanie wielu dolegliwości skórnych. W naszym centrum medycznym świadczymy również usługi usuwania znamion, brodawek, kaszaków, włókniaków. Znamiona na skórze występują u każdego człowieka, ale zazwyczaj są niegroźne i mają łagodny charakter. Warto jednak skorzystać z porady dermatologa, który oceni, czy dane znamię należy usunąć. W naszej poradni korzystamy z najlepszego sprzętu, zapewniającego bezpieczne i skuteczne zabiegi.

Zadbaj o skórę z profesjonalnym dermatologiem w poradni w Sosnowcu

Odpowiednia profilaktyka w zakresie skóry to podstawa dobrego zdrowia oraz pięknego wyglądu.
Dermatolog profesjonalnie zadba o Twoją skórę, rozwiązując zarówno problem trądziku oraz innych skórnych dolegliwości jak i doradzając odpowiednią pielęgnację. Nasi specjaliści przeprowadzają kompleksową diagnostykę w zakresie alergii, analizy wideodermatoskopowej czerniaka i zmian barwnikowych skóry oraz trichoskopii skóry owłosionej. Jeśli borykasz się ze zmianami skórnymi lub trądzikiem, zgłoś się do nas. Pomagamy w leczeniu łuszczycy, bielactwa, atopowego zapalenia skóry oraz chorób włosów i paznokci, dobierając najlepsze leczenie i zabiegi.

Terapia fotodynamiczna (PDT) to nowoczesna metoda leczenia chorobowych zmian w tkankach skóry. Polega ona na zastosowaniu substancji fotosensybilizujących, które są aktywowane przez światło o odpowiedniej długości fali. Proces ten prowadzi do selektywnego niszczenia komórek patologicznych, jednocześnie zachowując strukturę zdrowych tkanek.

Terapia fotodynamiczna jest stosowana w różnych dziedzinach medycyny, w tym w dermatologii i onkodermatologii i stomatologii. Jest skutecznym sposobem leczenia różnego rodzaju zmian skórnych, takich jak brodawki, łuszczyca, trądzik, a także niektóre rodzaje nowotworów skóry, takie jak rak podstawnokomórkowy czy rak płaskonabłonkowy.

Proces terapii fotodynamicznej PDT przebiega w kilku etapach. Najpierw pacjentowi podaje się substancję fotosensybilizującą, która jest selektywnie absorbowana przez komórki patologiczne. Następnie, po upływie pewnego czasu, obszar leczony jest naświetlany światłem o odpowiedniej długości fali, co powoduje aktywację substancji fotosensybilizującej i generację reaktywnych form tlenu. Te reaktywne formy tlenu niszczą komórki patologiczne, prowadząc do ich śmierci.

Terapia fotodynamiczna jest stosunkowo bezpieczna i ma niewiele skutków ubocznych. Może jednak powodować przejściowe zaczerwienienie, obrzęk czy uczucie pieczenia w obszarze leczonym. Po zakończeniu terapii konieczne jest unikanie ekspozycji na światło słoneczne przez pewien czas, aby uniknąć nadwrażliwości skóry.
Terapia fotodynamiczna jest istotnym uzupełnieniem klasycznych metod leczenia nowotworów skóry (radio- i chemioterapii), jak również alternatywą dla resekcji chirurgicznych.

Terapia fotodynamiczna umożliwia niechirurgiczne leczenie niektórych nowotworów skóry i innych chorób dermatologicznych:

  • raka podstawnokomórkowego szerzącego się powierzchownie i guzkowego,
  • nieczerniakowego raka skóry u biorców przeszczepów,
  • rogowacenia posłonecznego,
  • skórnego chłoniaka T-komórkowego,
  • opornych na leczenie brodawek rąk i stóp,
  • brodawek narządów płciowych,
  • liszaja twardzinowego,
  • choroby Bowena,
  • trądzika,
  • trądzika różowatego,
  • innych dermatoz.

Terapia fotodynamiczna charakteryzuje się wysoką skutecznością, brakiem efektów niepożądanych, a przede wszystkim nieinwazyjnością.

Wideodermatoskop jest systemem diagnostycznym łączący optyczny układ wideokamery wysokiej rozdzielczości  (obraz skóry w powiększeniu 20-70 -krotnym) z komputerem z oprogramowaniem wspomagającym podejmowanie decyzji diagnostyczno-terapeutycznej. 
Zastosowanie tej techniki diagnostycznej:

  • w zakresie prewencji raka skóry
  • prowadzenie obserwacji makroskopowych i mikroskopowych skóry (np. wykrywanie świarzbowca, wszawicy)
  • cyfrowa archiwizacja obrazów wideo, kontrola zmian barwnikowych w czasie
  • porównywanie obrazów i ich parametrów w czasie
  • kompletna dokumentacja procesu leczenia w prezentowaniu obrazów „przed po” zabiegu

Nasi lekarze

Magdalena Datta-Adamczak

specjalista dermatologii-wenerologii

Godziny przyjęć
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
16:45-20

9-12

16:30-20

18-20 18-20 9-12

Specjalizacje:
dermatologia-wenerologia

Zainteresowania zawodowe:
dermatoskopia, trichoskopia, terapia fotodynamiczna PDT, onkodermatologia, dermatologia dziecięca, profilaktyka HIV/AIDS (PrEP)

Notka biograficzna:
Jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

Z Centrum Medyczno-Stomatologicznym Uni-Med związana nieprzerwanie od 2008 roku.

Szczególne zainteresowania to dermoskopia, z której od wielu lat prowadzi w całej Polsce szkolenia w zakresie diagnostyki skóry, ze szczególnym uwzględnieniem onkodermatologii. W tej dziedzinie jest cenionym i uznanym ekspertem w środowisku dermatologów.

W 2015 roku zaczęła się także specjalizować w trichoskopii. Pod koniec 2016 roku zaczęła wykonywać zabiegi z wykorzystaniem innowacyjnej terapii fotodynamicznej (PDT), w której osiąga doskonałe wyniki lecznicze stanów przednowotworowych, nowotworów skóry, rogowacenia słonecznego oraz chorób bakteryjnych i wirusowych skóry.

Uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach i sympozjach naukowych w zakresie swojej specjalizacji i zainteresowań naukowych. Prywatnie entuzjastka aktywnego stylu życia (bieganie, pływanie, fitness, narciarstwo, nordic walking).

Zakochana w Wenecji. Mąż jest profesorem medycyny, specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologii i hipertensjologii klinicznej.

Zadzwoń do nas