Choroby układu krążenia

Na badania krwi proszę zgłosić się na czczo !

Serdecznie zapraszamy na całkowicie BEZPŁATNE badania układu krążenia, realizowane w ramach Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność z tego powodu w naszym kraju należy niestety do najwyższych w Europie. Corocznie choroby te są przyczyną zgonu grubo ponad 100 tysięcy osób w Polsce.
W związku z realizacją Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia uprzejmie informujemy, że uprawnionymi do uzyskania świadczeń w powyższym zakresie są osoby będące w wieku od 35 do 65 roku życia, które w ciągu ostatnich pięciu lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu i u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia.

Badania przeprowadzone w latach ubiegłych pokazują, że ważną rolę w rozwoju chorób układu krążenia odgrywają niektóre wzorce zachowań składające się na współczesny tryb życia: nieracjonalne odżywianie się, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, częsty i długotrwały stres. Istotne są również uwarunkowania genetyczne.

Głównym celem PPChUK jest obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia populacji objętej programem poprzez wczesne wykrywanie, redukcję występowania i natężenia czynników ryzyka. Bardzo ważna jest wczesna identyfikacja osób z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia oraz promocja zdrowego stylu życia.

W ramach programu BEZPŁATNIE wykonujemy badania biochemiczne krwi oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi i określenie BMI (wskaźnik prawidłowej masy ciała w stosunku do wzrostu – możesz samodzielnie sprawdzić swoje BMI poniżej na tej stronie.
Istotną rolę w przebiegu programu odgrywa przeprowadzenie wywiadu lekarskiego i ocena poszczególnych czynników ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, a także rozmowa edukacyjna zachęcająca do zmiany stylu życia na bardziej sprzyjający zdrowiu. W razie konieczności lekarz podejmuje decyzję co do dalszego postępowania medycznego.

Pacjent musi zgłosić się do poradni dwukrotnie: raz w celu wykonania kompletu badań (najlepiej na czczo) od wtorku do czwartku w godz. 8-9, a drugi raz na konsultację lekarską. Poradnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.

U każdej osoby zakwalifikowanej do uczestnictwa w programie zostanie określone indywidualne ryzyko zagrożenia chorobami układu krążenia. W ramach programu zostaną wykonane nieodpłatne następujące badania:

  • oznaczenie poziomu glukozy we krwi
  • oznaczenie poziomu cholesterolu, trójglicerydów i lipidów (HDL, LDL) w surowicy krwi
  • pomiar ciśnienia tętniczego
  • oraz konsultację lekarską

Prawidłowe wartości badań:

Glukoza (poziom cukru we krwi) na czczo, < 110 mg/dl, sprawdzaj przynajmniej co 3 lata

Cholesterol całkowity, < 150 mg/dl, sprawdzaj przynajmniej co 3 lata

Trójglicerydy, < 200 mg/dl, sprawdzaj przynajmniej co 3 lata HDL cholesterol, > 50 mg/dl dla kobiet, > 35 mg/dl dla mężczyzn, sprawdzaj przynajmniej co 3 lata

LDL cholesterol, < 130 mg/dl, sprawdzaj przynajmniej co 3 lata

Ciśnienie tętnicze,
< 115/70 mmHg – ciśnienie optymalne
< 130/80 mmHg – ciśnienie prawidłowe
< 130-139/80-89 mmHg – ciśnienie wysokie, sprawdzaj przynajmniej raz w roku najlepiej przy każdej wizycie u lekarza rodzinnego > 140/90 mmHg – nadciśnienie tętnicze

12 cech diety dla zdrowia serca

Nasi lekarze

Magdalena Zielińska-Herczak

specjalista medycyny rodzinnej

Godziny przyjęć
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
8-11 8-11

13-18

13-18

8-13 

13-18

Specjalizacje:
medycyna rodzinna

Umiejętności:
wykonywanie badań spirometrycznych, wykonywanie diagnostyki usg jamy brzusznej, wykonywanie diagnostyki usg narządów szyi (tarczycy, przytarczyc, ślinianek i węzłów chłonnych szyi)

Zainteresowania zawodowe:
leczenie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, ultrasonografia, ultrasonografia dopplerowska

Notka biograficzna:
Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Pochodzi z rodziny lekarskiej - matka i brat są lekarzami dentystami. W codziennej praktyce lekarza rodzinnego stosuje holistyczne podejście do pacjenta. W relacjach lekarz-pacjent stara się używać zrozumiałego języka.

Ze względu na zainteresowania ultrasonografią (posiada certyfikowane umiejętności wykonywania badań usg i usg doppler: jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej, układu moczowego oraz narządów szyi), leczeniem nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia stara się zając pacjentem POZ możliwie najbardziej kompleksowo.

W 2017 roku ukończyła specjalistyczny kurs medyczny "Ultrasonografia narządów jamy brzusznej w kontekście choroby nowotworowej", zdając egzamin i uzyskując kolejny certyfikat w diagnostyce ultrasonograficznej. Dwa lata później ukończyła, uzyskując kolejny certyfikat, szkolenie praktyczne z diagnostyki ultrasonograficznej narządów szyi: tarczycy, przytarczyc, ślinianek i węzłów chłonnych szyi.

W latach 2015-2019 była lekarzem konsultującym w Prywatnym Domu Seniora "Oaza Spokoju" w Sosnowcu.

W marcu 2019 roku otrzymała medal i tytuł Lekarza Rodzinnego Roku w Sosnowcu w Plebiscycie Hipokrates 2018. Ponownie to wyróżnienie otrzymała w listopadzie 2022 roku w Plebiscycie Hipokrates 2022 w Sosnowcu wśród lekarzy rodzinnych.

Jest członkiem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych szkoleniach, konferencjach i zjazdach lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów. Jej pasją jest przede wszystkim dobra książka. Interesuje się w szczególności historią średniowiecza, stąd jej częste podróże do Włoch i krajów basenu Morza Śródziemnego. Ostatnio pokochała zieloną Azję i ... Bieszczady. Promuje aktywny tryb życia. Stara się codziennie ćwiczyć na bieżni i rowerku. Jeździ na nartach.

Magdalena Zielińska-Herczak pełni funkcję kierownika medycznego w Uni-Med.

Zadzwoń do nas