Profilaktyka i higiena

Usuwanie kamienia i osadu nazębnego metodą ultradźwiękową (skaling) lub piaskowaniem. Zabieg polega na rozkruszaniu kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwiękowego skalera lub drobinkami specjalnego piasku.
Po usunięciu w ten sposób kamienia przystępuje się do usuwania pozostałego nalotu i polerowania powierzchni zębów. Do tego celu używa się specjalnej szczoteczki obrotowej wraz ze specjalną pastą. Ze względów estetycznych i zdrowotnych zabieg usuwania kamienia nazębnego i złogów powinno się regularnie powtarzać w zależności od indywidualnej szybkości odkładania się kamienia u danego pacjenta. Zapobiega to rozwojowi chorób przyzębia w tym stanów zapalnych dziąseł i paradontozie. Zalecamy powtarzać zabieg co 6 miesięcy.
Lakowanie pierwszych stałych zębów (szóstek) – u dzieci do 7 roku życia na NFZ. Lakowanie jest zabiegiem nieinwazyjnym i bezbolesnym, zmniejszającym ryzyko wystąpienia próchnicy. Lakuje się zęby zdrowe, przede wszystkim przedtrzonowe i trzonowe, a także siekacze, najczęściej u dzieci. Można lakować zęby mleczne i stałe najlepiej do 4 miesięcy po wyrznięciu. Lakowanie polega na oczyszczeniu powierzchni zęba przy pomocy specjalnej szczoteczki, a następnie na aplikacji płynnego laku i utwardzeniu go lampą polimeryzacyjną. Lak napływa do wszystkich naturalnych zagłębień zęba (bruzd), zapobiegając w ten sposób osadzaniu się płytki nazębnej w tych trudnych do oczyszczenia miejscach, w których najczęściej rozpoczyna się próchnica. Ponadto z laku naniesionego na powierzchnię zęba uwalnia on fluor, który dodatkowo zapobiega rozwojowi próchnicy. Lak jest związany z tkankami zęba słabiej niż wypełnienie, toteż czas jego utrzymania jest stosunkowo krótki od około 1 roku do 3 lat. Ryzyko wystąpienia próchnicy spada znacznie w zębach lakowanych. Pierwsze spotkanie dziecka z gabinetem stomatologicznym i lekarzem dentystą jest wydarzeniem, które może mieć poważne konsekwencje dla jego późniejszego nastawienia do leczenia stomatologicznego. Rodzicu przeczytaj porady psychologa i stomatologa jak się przygotować do pierwszej wizyty dziecka u stomatologa.
Lakierowanie zębów stałych – u dzieci i młodzieży do 18 roku życia na NFZ. Lakierowanie podobnie do lakowania jest zabiegiem nieinwazyjnym i bezbolesnym, wzmacniającym szkliwo i zapobiegającym próchnicy. Lakieruje się zęby zdrowe oraz wyleczone i wypełnione. Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia wszystkich dostępnych powierzchni zębów z płytki nazębnej. Następnie oczyszczone powierzchnia powleka się cienką warstwą lakieru zawierającego fluor, który przez kilka następnych dni wnika w strukturę zęba. Zabieg ten można powtarzać co pół roku.
Kolorowe wypełnienia światłoutwardzalne zebów mlecznych u dzieciEfektowne dostępne w 7 kolorach (cytrynowy, różowy, złoty, niebieski, srebrny, zielony i pomarańczowy) wypełnienia Twinky Star cechuje duża ilość uwalnianego fluoru i bardzo mała ścieralność.
Wybierając modne i kolorowe wypełnienie zębów, dzieci chętniej zgadzają się na wizytę u stomatologa i zapominają o strachu przed zabiegiem.

Nasi lekarze

mgr Agata Terczyńska

higienistka stomatologiczna

Godziny przyjęć
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota

Notka biograficzna:
Jest absolwentką Medycznej Szkoły Policealnej w Katowicach. W 2011 roku uczestniczyła w programie Erasmus w Wielkiej Brytanii. Jest uczestniczką wielu szkoleń z dziedziny socjologii i komunikacji społecznej. Od 30 kwietnia 2018 roku pełni w Uni-Med funkcję Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W życiu prywatnym to niepoprawna optymistka i miłośniczka tatuażu. W wolnych chwilach chętnie sięga po literaturę hiszpańską oraz rosyjską.

Zadzwoń do nas