EKG – elektrokardiografia

Elektrokardiogram jest nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym badaniem elektrycznej aktywności serca. Wykonuje się je za pomocą aparatu wyposażonego w zespół elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej.
Badanie jest szczególnie ważne u osób, które przeszły lub właśnie przechodzą zawał mięśnia sercowego, albowiem poza ocenę miarowości rytmu i częstości pracy serca badanie umożliwia wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego. Na podstawie zapisu EKG można także ocenić wielkość jam serca. Za prawidłową częstość pracy serca u osoby dorosłej przyjmuje się wartości pomiędzy 60 a 100 uderzeń na minutę. Poniżej dolnej wartości graniczne mówimy o bradykardii, a powyżej górnej wartości granicznej o tachykardii. Zaburzenia rytmu serca uwidocznione w EKG wskazują na złe funkcjonowanie układu bodźcotwórczego lub przewodzącego serca. Zapis EKG pomoże także ocenić rozległość i umiejscowienie uszkodzenia mięśnia sercowego po przebytym zawale. Powiększenie komór serca na skutek zbyt dużego obciążenia jest również widoczne w tym badaniu.
Badania EKG wykonujemy nowoczesnym 12-kanałowym aparatem BTL-08 LC z pełną analizą i interpretacją przebiegu EKG oraz sieciową archiwizacją przebiegów w oprogramowaniu CardioPoint. Aparat umożliwia telemetryczne konsultacje ze specjalistami kardiologii.

Nasi lekarz

Magdalena Zielińska-Herczak

specjalista medycyny rodzinnej

Godziny przyjęć
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
8-11 8-11

13-18

13-18

8-13 

13-18

Specjalizacje:
medycyna rodzinna

Umiejętności:
wykonywanie badań spirometrycznych, wykonywanie diagnostyki usg jamy brzusznej, wykonywanie diagnostyki usg narządów szyi (tarczycy, przytarczyc, ślinianek i węzłów chłonnych szyi)

Zainteresowania zawodowe:
leczenie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, ultrasonografia, ultrasonografia dopplerowska

Notka biograficzna:
Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Pochodzi z rodziny lekarskiej - matka i brat są lekarzami dentystami. W codziennej praktyce lekarza rodzinnego stosuje holistyczne podejście do pacjenta. W relacjach lekarz-pacjent stara się używać zrozumiałego języka.

Ze względu na zainteresowania ultrasonografią (posiada certyfikowane umiejętności wykonywania badań usg i usg doppler: jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej, układu moczowego oraz narządów szyi), leczeniem nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia stara się zając pacjentem POZ możliwie najbardziej kompleksowo.

W 2017 roku ukończyła specjalistyczny kurs medyczny "Ultrasonografia narządów jamy brzusznej w kontekście choroby nowotworowej", zdając egzamin i uzyskując kolejny certyfikat w diagnostyce ultrasonograficznej. Dwa lata później ukończyła, uzyskując kolejny certyfikat, szkolenie praktyczne z diagnostyki ultrasonograficznej narządów szyi: tarczycy, przytarczyc, ślinianek i węzłów chłonnych szyi.

W latach 2015-2019 była lekarzem konsultującym w Prywatnym Domu Seniora "Oaza Spokoju" w Sosnowcu.

W marcu 2019 roku otrzymała medal i tytuł Lekarza Rodzinnego Roku w Sosnowcu w Plebiscycie Hipokrates 2018. Ponownie to wyróżnienie otrzymała w listopadzie 2022 roku w Plebiscycie Hipokrates 2022 w Sosnowcu wśród lekarzy rodzinnych.

Jest członkiem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych szkoleniach, konferencjach i zjazdach lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów. Jej pasją jest przede wszystkim dobra książka. Interesuje się w szczególności historią średniowiecza, stąd jej częste podróże do Włoch i krajów basenu Morza Śródziemnego. Ostatnio pokochała zieloną Azję i ... Bieszczady. Promuje aktywny tryb życia. Stara się codziennie ćwiczyć na bieżni i rowerku. Jeździ na nartach.

Magdalena Zielińska-Herczak pełni funkcję kierownika medycznego w Uni-Med.

Dr n. med. Agnieszka Sikora-Puz

specjalista kardiologii, specjalista chorób wewnętrznych

Godziny przyjęć
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
15-17

Specjalizacje:
kardiologia, choroby wewnętrzne

Zainteresowania zawodowe:
echokardiografia

Zainteresowania pozazawodowe:
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Obecnie lekarz II Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu.

Zadzwoń do nas