Leczenie bruksizmu

Leczenie zgrzytania zębami w poradni Uni-Med w Sosnowcu

Stawy skroniowo-żuchwowe połączone kością żuchwy oraz innymi elementami układu ruchowego narządu żucia biorą udział w akcie żucia pokarmów, mówienia, ziewania. Zaburzenie któregokolwiek z elementów tego układu wpływa na pozostałe i może powodować takie dolegliwości jak bóle czy zaburzenia zwarcia zębów. Spośród różnych schorzeń mogących spowodować dysfunkcje stawową na pierwszym miejscu znajduje się bruksizm. Jest to schorzenie, które objawia się nieświadomym zaciskaniu mięśni żwaczy lub/i zgrzytaniem zębami. Objawem, który jest najczęściej sygnalizowany przez pacjentów z zaburzeniami funkcji stawów skroniowo-żuchwowych jest ból głowy, bóle ucha oraz szumy i zaburzenia słuchu oraz wzrost napięcia i bóle mięśni obręczy barkowej. Innymi nieprzyjemnymi odczuciami są przytykanie ucha, trzaski i bóle w stawach podczas otwierania i zamykania ust (np. przy ziewaniu) oraz żuciu pokarmów. Zachęcamy również do skorzystania z usług innych specjalistów Uni-Med, takich jak laryngolog czy dentysta.

Jak wygląda leczenie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych?

Leczenie składa się z kilku faz, które rozpoczyna diagnostyka radiologiczna i analiza przypadku. Następnie nasz specjalista przedstawia pacjentowi przyczyny dysfunkcji i możliwości eliminacji szkodliwych nawyków. Kolejnym etapem jest wykonanie indywidualnej szyny nazębnej typu płytka nagryzowa Sved lub szyna zgryzowa Michigen, stosowanej w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego i eliminacji dolegliwości bólowych oraz zastrzyki kolagenowe podawane domięśniowo. W ostatniej fazie pacjent przechodzi leczenie fizykoterapeutyczne i rehabilitację oraz uczy się stosowania relaksacyjnej techniki oddychania i rozluźniania.

Nasi lekarze

Lekarz dentysta Krzysztof Zieliński, OSIS-EDI

Godziny przyjęć
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
  14-20 14-20      

Specjalizacja:
protetyka stomatologiczna

Umiejętność:
implantologia stomatologiczna (OSIS, BDIZ EDI)

Notka biograficzna:
Jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Studia ukończył w 2006 roku. Przez cały okres studiów był nagradzany stypendium naukowym. W latach 2008-2012 odbywał staż specjalizacyjny z Protetyki Stomatologicznej w trybie rezydenckim w Poradni Protetyki i Dysfunkcji przy Katedrze Dysfunkcji i Ortodoncji w Zabrzu, prowadząc także zajęcia dydaktyczno-kliniczne ze studentami SUM (Śląskiego Uniwersytetu Medycznego).

Od 2012 roku jest dyplomowanym specjalistą protetyki stomatologicznej.

W 2013 roku zakończył cykl szkoleń implantologicznych uzyskując Certyfikat Umiejętności z Implantologii Stomatologicznej OSIS (Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej) oraz Certyfikat BDIZ EDI (European Association of Dental Implantologists). W roku 2017 uzyskał certyfikat włoskiej szkoły implantologii małoinwazyjnej Doktora Dino Garbaccio.

Stale podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych kursach, szkoleniach i konferencjach. Jest współautorem prac naukowych oraz publikacji w recenzowanych czasopismach stomatologicznych oraz aktywnym członkiem PTDNŻ (Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia) i OSIS-EDI. W kręgu jego zainteresowań są zagadnienia związane z protetycznym leczeniem dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia, chirurgia implantacyjna, leczenie implantologiczno-protetyczne oraz chirurgia stomatologiczna.

Pochodzi z rodziny z tradycjami medycznymi: matka jest emerytowanym lekarzem dentystą, a siostra specjalistą medycyny rodzinnej. Żona jest specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii.

Z Centrum Medyczno-Stomatologiczny Uni-Med jest stale związany od 2006 roku, gdzie pełni funkcje Kierownika Działu Stomatologii i Inspektora Ochrony Radiologicznej.

Zadzwoń do nas