Nefrolog, internista w Sosnowcu

konsultacje kliniczne w zakresie chorób wewnętrznych, endokrynologii i nefrologii:
  • diagnostyka i leczenie schorzeń narządów wewnętrznych
  • diagnostyka nadciśnienia tętniczego, także z wykorzystaniem 24-godzinnej rejestracji ciśnienia metodą holtera (ABPM)
  • leczenie nadciśnienia tętniczego
  • leczenie chorób nerek i nadnerczy
  • leczenie schorzeń endokrynnych
  • leczenie chorób przemiany materii
  • leczenie osteoporozy i innych zaburzeń mineralizacji i struktury kości
Leczenie pacjentów powyżej 18 roku życia.

Nasi lekarze

Prof. dr hab. n. med. Marcin Adamczak

specjalista chorób wewnętrznych, specjalista nefrolog, specjalista hipertensjolog, specjalista transplantolog kliniczny

Godziny przyjęć
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota
  18-20   18-20    

Notka biograficzna:

Profesor Marcin Adamczak jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Wiedzę z zakresu nefrologii eksperymentalnej pogłębiał w latach 2001-2003 i 2006-2007 podczas stypendiów naukowych na Oddziale Nefrologii Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu w Heidelbergu, gdzie przed kolejne lata był współpracownikiem profesora Eberharda Ritza kierownika Kliniki Nefrologicznej z Ośrodkiem Dializy Pozaustrojowej na Uniwersytecie w Heildelbergu.

Jest współautorem aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Posiada ponad 20 letnią praktykę kliniczną w zakresie chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii oraz endokrynologii i chorób metabolicznych.

Będąc profesorem Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami polsko- i anglojęzycznymi. Poza językiem angielskim, biegle posługuje się także językiem niemieckim. Jako profesor badawczo-dydaktyczny jest autorem wielu publikacji naukowych (218) w prestiżowych wydawnictwach polskich i zagranicznych: 64 oryginalnych prac naukowych, 50 prac poglądowych i 37 rozdziałów w książkach w zakresie hipertensjologii i nefrologii (Index Hirsh: 26, Sumaryczny IF 137,637).

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. m.in.: dwóch zespołowych nagród Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, czterech nagród ministra zdrowia oraz w 2003 roku nagrody za najlepszą prezentację w dziedzinie nefrologii podczas European Council for Blood Pressure and Cardiovascular Research.

W kadencji 2022-2025 jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. W 2022 roku został powołany przez European Renal Association Council na funkcję członka Scientific Advisory Board of European Renal Association na kadencję w latach 2022-2025.

W czerwcu 2023 podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego został honorowym członkiem Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego (Fellow of the European Renal Association). Tytuł FERA to ważne wyróżnienie przyznawane przez Radę Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego za wybitne osiągnięcia naukowe.

Zadzwoń do nas