Wideodermatoskopia, czyli cyfrowa diagnostyka czerniaka złośliwego i zmian barwnikowych skóry, jest systemem diagnostycznym łączący optyczny układ wideokamery (fotografowanie w powiększeniu 20-70 -krotnym) dermatoskopu z komputerem i cyfrową analizą obrazu za pomocą algebraicznych algorytmów.
Zastosowanie tej techniki diagnostycznej:
- wykonywanie dermatoskopii w zakresie prewencji raka skóry
- prowadzenie obserwacji makroskopowych i mikroskopowych
- cyfrowa archiwizacja obrazów wideo, kontrola zmian barwnikowych w czasie
- porównywanie obrazów i ich parametrów
- kompletna dokumentacja procesu leczenia w prezentowaniu obrazów “przed po” zabiegu
Technika badania jest nieinwazyjna i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.
Diagnostykę wideodermatoskopową wykonujemy najnowszej generacji systemem FotoFinder dermoscope II z oprogramowaniem MoleMap.
Ponieważ czerniak złośliwy powstaje na skórze, jest więc stosunkowo prosty do wykrycia i obserwacji. Po lewej stronie prezentujemy kilka cech charakterystycznych, przydatnych przy samobadaniu skóry.
Badanie dermatoskopowe i wideodermatoskopowe przeznaczone jest dla wszystkich posiadających zmiany barwnikowe na skórze, w szczególności dla:
- osób o jasnej karnacji
- ulegających poparzeniom słonecznym
- osób o obciążonym w kierunku nowotworów skóry w wywiadzie rodzinnym
- posiadających liczne znamiona barwnikowe
- często korzystających z solariów i kąpieli słonecznych
- chorujących na czerniaka
Analiza przypadków, dla których badania histopatologiczne biopsji skóry (po wycięciu chirurgicznym) wykazały czerniaka złośliwego skóry (melanoma malignum):
Film edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przygotowany przez ekspertów Akademii Czerniaka “Jak wykonać samobadanie skóry i na co zwrócić szczególną uwagę - ABCDE czerniaka”.
Wideodermatoskop umożliwia także potwierdzenie diagnozy i pokazanie pacjentowi innych chorób, w tym pasożytniczych (wszawica, świerzb, liszaj):