Wideodermatoskopia

wideoderma

Wideodermatoskopia, czyli cyfrowa diagnostyka czerniaka złośliwego i zmian barwnikowych skóry, jest  systemem diagnostycznym łączący optyczny układ wideokamery (fotografowanie w powiększeniu 20-70 -krotnym) dermatoskopu z komputerem i cyfrową analizą obrazu za pomocą algebraicznych algorytmów.

Zastosowanie tej techniki diagnostycznej:

 • wykonywanie dermatoskopii w zakresie prewencji raka skóry
 • prowadzenie obserwacji makroskopowych i mikroskopowych
 • cyfrowa archiwizacja obrazów wideo, kontrola zmian barwnikowych w czasie
 • porównywanie obrazów i ich parametrów
 • kompletna dokumentacja procesu leczenia w prezentowaniu obrazów „przed po” zabiegu

wideoderma3

Technika badania jest nieinwazyjna i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

Diagnostykę wideodermatoskopową wykonujemy najnowszej generacji systemem FotoFinder dermoscope II z oprogramowaniem MoleMap.

 

ABCDE czerniaka

Ponieważ czerniak złośliwy powstaje na skórze, jest więc stosunkowo prosty do wykrycia i obserwacji. Po lewej stronie prezentujemy kilka cech charakterystycznych, przydatnych przy samobadaniu skóry.

Badanie dermatoskopowe i wideodermatoskopowe przeznaczone jest dla wszystkich posiadających zmiany barwnikowe na skórze, w szczególności dla:

 • osób o jasnej karnacji
 • ulegających poparzeniom słonecznym
 • osób o obciążonym w kierunku nowotworów skóry w wywiadzie rodzinnym
 • posiadających liczne znamiona barwnikowe
 • często korzystających z solariów i kąpieli słonecznych
 • chorujących na czerniaka
Co powin­ni­śmy wie­dzieć o czer­niaku, jego dia­gno­styce i ogra­ni­cze­niu ryzyka zacho­ro­wań:
Analiza przypadków, dla których badania histopatologiczne biopsji skóry (po wycięciu chirurgicznym) wykazały czerniaka złośliwego skóry (melanoma malignum):

Film edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przygotowany przez ekspertów Akademii Czerniaka  „Jak wykonać samobadanie skóry i na co zwrócić szczególną uwagę – ABCDE czerniaka”.

Wideodermatoskop umożliwia także potwierdzenie diagnozy i pokazanie pacjentowi innych chorób, w tym pasożytniczych (wszawica, świerzb, liszaj):

Comments

comments

Nasi lekarze

Lekarz Magdalena Datta-Adamczak

Godziny przyjęć
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
9-13
16-20
18-21
16-20
9-13

Specjalizacje: dermatologia-wenerologia
Zainteresowania zawodowe: dermatoskopia, trichoskopia, terapia fotodynamiczna PDT, onkodermatologia, dermatologia dziecięca
Notka biograficzna:
Jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Z Centrum Medyczno-Stomatologicznym Uni-Med związana nieprzerwanie od 2008 roku. Szczególne zainteresowania to dermoskopia, z której od kilku lat prowadzi w całej Polsce szkolenia w zakresie diagnostyki skóry, ze szczególnym uwzględnieniem onkodermatologii. W tej dziedzinie jest cenionym i uznanym ekspertem w środowisku dermatologów. W 2015 roku zaczęła się także specjalizować w trichoskopii. Pod koniec 2016 roku zaczęła wykonywać zabiegi z wykorzystaniem innowacyjnej terapii fotodynamicznej (PDT), w której osiąga doskonałe wyniki lecznicze stanów przednowotworowych, nowotworów skóry, rogowacenia słonecznego oraz chorób bakteryjnych i wirusowych skóry.
Uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach i sympozjach naukowych w zakresie swojej specjalizacji i zainteresowań naukowych.
Prywatnie entuzjastka aktywnego stylu życia (bieganie, pływanie, fitness, narciarstwo). Zakochana w Wenecji. Mąż jest profesorem medycyny, specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologii i hipertensjologii klinicznej.

Comments

comments

Scroll To Top