
Specjalizacje: choroby wewnętrzne, nefrologia, hipertensjologia
Zainteresowania zawodowe: chorób nerek i nadnerczy (wady rozwojowe, kamica, nowotwory, glomerulopatia), związek pomiędzy chorobami nerek a nadciśnieniem tętniczym
Zainteresowania pozazawodowe: żeglarstwo, sporty wodne, historia soli, historia Wenecji, malarstwo, marynistyka
Profesor Marcin Adamczak posiada ponad 20 letnią praktykę kliniczną w zakresie chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii oraz endokrynologii i chorób metabolicznych. Jest współautorem aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.
Będąc profesorem Katedry i Kliniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami polsko- i anglojęzycznymi. Poza językiem angielskim, biegle posługuje się także językiem niemieckim. Jest autorem wielu publikacji naukowych w prestiżowych wydawnictwach polskich i zagranicznych: 64 oryginalnych prac naukowych, 50 prac poglądowych i 37 rozdziałów w książkach w zakresie hipertensjologii i nefrologii (Index Hirsh: 26). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. m.in.: dwóch zespołowych nagród Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, czterech nagród ministra zdrowia oraz w 2003 roku nagrody za najlepszą prezentację w dziedzinie nefrologii podczas European Council for Blood Pressure and Cardiovascular Research.
Prowadzona przez Profesora Marcina Adamczaka działalność naukowo-badawcza dotyczy następujących kierunków badań: stężenie leptyny w osoczu u chorych na przewlekłą chorobę nerek leczonych hemodializami lub poddanych transplantacji nerki; udział leptyny w patogenezie samoistnego nadciśnienia tętniczego i wpływ leków przeciwnadciśnieniowych na leptynemię; leptynemia w osoczu u osób w wieku podeszłym; regresja stwardnienia kłębuszków nerkowych pod wpływem enalaprilu; wpływ leków przeciwnadciśnieniowych na adiponektynemię u chorych na samoistne nadciśnienie tętnicze; adiponektynemia u osób w wieku podeszłym, u chorych z nadciśnieniem tętniczym samoistnym, oraz u chorych z przewlekłą chorobą nerek leczonych hemodializami lub poddanych transplantacji nerki; patogeneza nadciśnienia naczyniowo-nerkowego; tzw. programowanie płodowe; wpływ kalcimimetyku na gospodarkę hormonalną.
Marcin Adamczak jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Wiedzę z zakresu nefrologii eksperymentalnej pogłębiał w latach 2001-2003 i 2006-2007 podczas staży naukowych na Oddziale Nefrologii Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu w Heidelbergu, gdzie przed kolejne lata był współpracownikiem profesora Eberharda Ritza kierownika Kliniki Nefrologicznej z Ośrodkiem Dializy Pozaustrojowej na Uniwersytecie w Heildelbergu. Prowadzi wykłady w Polsce i zagranicą. Profesor Marcin Adamczak jest egzaminatorem w Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi w zakresie hipertensjologii i nefrologii.
Prof. dr hab. n. med. Marcin Adamczak jest konsultantem naukowym w Uni-Med.
Posiada trzy specjalizacje medyczne: choroby wewnętrzne, nefrologia i hipertensjologia.