Polskie Dni Spirometrii 2018

Od 2010 r., czyli pierwszego Światowego Dnia Spirometrii, polscy lekarze aktywnie włączają się w rozpoznawanie i leczenie obturacyjnych chorób płuc (astma i POChP). Są one w Polsce nadal niedostatecznie zdiagnozowane. Pomimo znacznych wysiłków ze strony lekarzy POZ, alergologów i pneumonologów, nadal ponad 50% chorych na astmę zmaga się z nierozpoznana chorobą i aż 80% chorych na POChP ma duszności i kaszel i niestety nie wie, że u podstawy ich dolegliwości stoi przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP.
Polskie Dni Spirometrii, organizowane w tym roku w pierwszym tygodniu października, to nie tylko badania, ale także projekt edukacyjny, niosący przekaz o szkodliwości palenia tytoniu, konsekwencjach nie leczenia POChP i astmy.
Obecna edycja Polskich Dni Spirometrii jest poświęcona wpływowi zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. Pragniemy podnieść świadomość Polaków na temat standardów diagnostycznych w chorobach płuc. Wiedza, jak i czym oddychamy wpływa bezpośrednio na zachowania i nawyki prozdrowotne. Pojawiające się duszność, kaszel, świsty w czasie oddychania nie są przez świadomych pacjentów bagatelizowane, gdyż wiedzą, że zaburzenia czynnościowe układu oddechowego mogą być objawami zaostrzenia astmy i POCHP.
Poza tym prosimy mieszkańców o niepalenie w piecach i kotłach śmieciami, zużytymi olejami i butelkami PET.

W naszej poradni badanie będzie można przeprowadzić 2 i 5 października w godzinach 8-13, a 4 października w godzinach 8-13 i 14-18.

Ilość miejsc jest limitowana, a zapisy są prowadzone poprzez e-rejestrację.

Comments

comments

Scroll To Top