Terapia fotodynamiczna

Terapia fotodynamiczna (PDT) jest nową, skuteczną i dobrze tolerowaną metodą terapeutyczną opierającą swoje działanie na reakcji fototoksycznej. Metoda służy do diagnozowania oraz leczenia wielu chorób skóry, m.in. stanów przednowotworowych skóry (rogowacenie słoneczne, świetlne zapalenie warg, rogowacenie białe), nowotworów skóry (rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy, choroba Bowena, zierniniak grzybiasty, guz przerzutowy skóry), infekcji wirusowych skóry (brodawek wirusowych, kłykcin kończystych), trądziku, grzybic, łysienia i łuszczycy oraz liszaja płaskiego przerostowego i liszaja twardzinowego zlokalizowanego w okolicach anogenitalnych (odbyt i narządy płciowe).
Jest to jedyna metoda, która niszczy zmiany chorobowe lub nowotworowe w sposób wybiórczy, czyli bez uszkadzania zdrowych tkanek sąsiadujących z tkanką patologiczną. Umożliwia to zastosowanie fotouczulacza – preparatu kwasu 5-aminolewulinowego (ALA), który ulega w skórze enzymatycznej przemianie biochemicznej do protoporfiryny IX. Substancja ta jest w całym zabiegu właściwym absorberem światła laserowego o długości fali 405-450nm (niebieskie) w paśmie Soreta i 570-635 nm (czerwone) w paśmie Q.
Przy naświetlaniu fotouczulacza, który selektywnie kumuluje się wyłącznie w tkance zmienionej chorobowo (np. nowotworowej), światłem o długości fali ok. 400 nm, długość wypromieniowanej wiązki energii odpowiada czerwonemu światłu, co daje efekt czerwonej fluorescencji ognisk nowotworowych. Zjawisko takie wykorzystywane jest w diagnostyce fotodynamicznej. Umożliwia to zobrazowanie świecących komórek nowotworowych, skupionych nawet w bardzo małych ogniskach, które wchłonęły preparat i uczuliły się na światło. Dzięki temu wiązkę światła można precyzyjnie ukierunkować na miejsce zmienione chorobowo.

Przygotowanie do zabiegu wymaga zastosowania na kilka godzin przez naświetlaniem specjalnego środka fotouczulającego w postaci kremu lub żelu, nałożonego w poradni i zabezpieczonego okluzyjnie przez dostępem światła słonecznego i sztucznego. Sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Leczenie nie pozostawia blizny. Czasami wymagane jest  powtórzenia procedury po 7-14 dniach.

 

Comments

comments

Scroll To Top