Od 1 stycznia do okulisty i dermatologa tylko ze skierowaniem

Do okulisty i dermatologa znów będą potrzebne skierowania od lekarza rodzinnego.

Od 1 stycznia 2015 r. do specjalistów w dziedzinie okulistyki i dermatologii trzeba mieć skierowanie. Zmiana jest wprowadzana przez resort zdrowia w ramach pakietu kolejkowego, który ma skrócić czas oczekiwania chorych na leczenie i poprawić dostęp do specjalistów. – W rzeczywistości będzie kolejną barierą w leczeniu, bo wydłuży się droga do poradni specjalistycznej.

Jak w dniu 10.04.2014 podał portal mp.pl „Ministerstwo Zdrowia przychyliło się do postulatów Narodowego Funduszu Zdrowia i zaproponowało w przedstawionym dziś do konsultacji projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadzenie skierowań do okulisty i dermatologa. (…) W ocenie MZ wprowadzenie skierowań do okulisty i dermatologa powinni skrócić kolejki do tych specjalistów.”

Taka decyzja, jak przekonuje NFZ, pozwoli zmniejszyć kolejki do okulisty i dermatologa, ponieważ to lekarz rodzinny przejmie część ich obowiązków.

Jak podkreśla, z analiz przeprowadzonych przez NFZ wynika, że 70 proc. pacjentów pojawia się u lekarza okulisty raz lub dwa razy w roku i wymaga tylko podstawowego badania, które zgodnie z kompetencjami i w ramach posiadanej wiedzy mógłby wykonać lekarz POZ, np. zapalenie spojówek, jęczmień. Dzięki temu pacjenci z bardziej skomplikowanymi schorzeniami szybciej dostaną się do lekarza okulisty.

MZ uważa, że w przypadku dermatologa – 60 proc. wizyt to wizyty jednorazowe. Jak tłumaczy Krzysztof Bąk , część pacjentów zgłasza się do specjalisty tylko z podejrzeniem choroby, którą zgodnie z kompetencjami i w ramach posiadanej wiedzy mógłby potwierdzić lub wykluczyć lekarz POZ, m.in. zapalenie skóry, grzybica.

Część lekarzy uważa, że zmiany są podyktowane wyłącznie oszczędnościami. NFZ za poradę specjalistyczną płaci średnio 60 zł, podczas gdy lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej płaci się ryczałtem – ok. 8 zł.

(Źródło: Gazeta.pl)

Comments

comments

Scroll To Top