Co powinniśmy wiedzieć o koronawirusie i jak reagować ?
Aktualne informacje o koronawirusie na stronach Ministerstwa Zdrowia
Jeśli kontaktowałeś się z osobą, która powróciła z zagranicy lub mogła mieć kontakt z taką osobą lub z osobą, która ostatnio odczuwała objawy przeziębienia albo objawy grypopodobne lub zaobserwowałeś u siebie następujące (niekoniecznie łączne) objawy;
- wysoka gorączka (> 38 °C) w 99% przypadków,
- suchy kaszel,
- duszność i problemy z oddychaniem,
- bóle mięśni i ogólne zmęczenie,
- zaburzenia / utrata węchu i smaku (ok. 30% zakażonych patogenem, szczególnie u dzieci i młodzieży jako pierwszy i jedyny symptom) *,
- biegunka i wymioty **,
- katar **,
- ból gardła **
to bezzwłocznie powiadom telefonicznie Sanepid 500 060 599 (24h / dobę) lub zgłoś się po kontakcie telefonicznym (czy są miejsca i możliwości przyjęcia) bezpośrednio do oddziału zakaźnego poniższych szpitali, gdzie zostanie określony dalszy tryb działania (* objawy raportowane przez American Academy of Otolaryngology – Head and Neck Surgery i laryngologów z British Rhinological Society i ENT UK, ** objawy raportowane przez służby medyczne Singapuru i Hongkongu).
- Szpital Specjalistyczny Nr 1 w Bytomiu, ul. Żeromskiego 7, oddział przy Al. Legionów 48, tel. 32 2819241 (do 3)
- Szpital Specjalistyczny w Chorzowie, ul. Zjednoczenia 10, tel. 32 3463650
- Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, ul. Bielska 4, tel. 33 8520511
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie, Oddział przy ul. PCK 7, tel. 34 3673000 wew. 3874, 3872, 3091, 3873
- Szpital Rejonowy w Raciborzu, ul. Gamowska 3, tel. 32 7553737, 32 7555369, 32 7555373 (do 75)
- Megrez, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach, ul. Edukacji 102, tel. 32 3255171, 32 3255304
- Szpital Powiatowy w Zawierciu, ul. Miodowa 14, tel. 32 6740200, 32 6740291, 326740292
Wszystkich naszych pacjentów przed przyjściem do poradni prosimy, o telefon do rejestracji, w celu przeprowadzenia wstępnego wywiadu medycznego.
Prosimy nie zgłaszać się bezpośrednio do poradni !!!
Nieprzestrzeganie powyższego grozi sankcjami karnymi ze względu na możliwość rozprzestrzeniania się czynników chorobotwórczych, albowiem zgodnie z art. 165 Kodeksu Karnego:
§ 1. Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej (…) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Dodatkowo:
W myśl art. 161 Kodeksu Karnego
§ 2. Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Z uwagi na bardzo dużą ilość chorych czas oczekiwania na połączenie z personelem medycznym może się obecnie wydłużyć.
Nie zgłaszaj się do poradni lekarza rodzinnego i innych poradni lecznictwa otwartego AOS lub zamkniętego (szpitale nieujęte na liście - aktualna lista szpitali w Polsce powinna być dostępna pod numerem infolinii NFZ 800190590).
Nie ma na niego leku ani - na razie - szczepionki (nawet jeśli zostałaby stworzona, to i tak jej produkcja trwałaby kilka miesięcy z powodów technologicznych).
Uważa się. że nie każda osoba zarażona wymaga hospitalizacji. Szacuje się, że około jednej czwartej zakażonych ma ciężki przebieg choroby, reszta umiarkowany lub lekki, niewymagający pobytu w szpitalu, tylko kwarantanny w domu. Wszystko wskazuje na to, że zakażenie koronawirusem może też przebiegać zupełnie bezobjawowo.
Jak minimalizować transmisję (rozprzestrzeniania się wirusa) ?
Do minimum ogranicz wychodzenie z domu i kontaktowanie się z innymi osobami (mogą nie wykazywać objawów choroby, a roznosić wirusa !)
Zostań w domu, a jeśli musisz opuścić mieszkanie masz ustawowy obowiązek używania maseczki ochronnej. Używaj także rękawiczek jednorazowych. Nigdy nie wiesz czy spotkasz się z osobą zakażoną / chorą lub sam jesteś nosicielem wirusa, nie mając objawów i nawet o tym nie wiedząc.
Często i dokładnie myj ręce używając mydła i cieplej wody, a jeśli masz dostęp, używaj preparatów do dezynfekcji skóry (w naszej przychodni dostępny jest płyn w rejestracji).
Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania (zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką higieniczną, która natychmiast wyrzucisz do zamkniętego kosza - nie wkładaj chusteczki do kieszeni).
Zachowaj co najmniej 2 metry odległości między sobą a innych osobami, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust dłońmi.
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowegoi nie podróżowałeś do obszarów występowania ognisk koronawirusa, nie kontaktowałeś się z osobą mogącą zakażać lub osobą chorą, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
E-recepty na leki stałe zamawiaj przez internet. Kody do e-recept znajdziesz na tej samej stronie lub otrzymasz za pomocą SMS lub e-mail po wcześniejszej rejestracji na Internetowym Koncie Pacjenta.
Co powinniśmy wiedzieć samym o koronawirusie SARS-CoV-2 ?
SARS-CoV-2 jest wirusem kardio-tropowym i pulmo-tropowym, czyli atakuje serce i płuca.
Jednak według dotychczasowych danych najbardziej zagrożone śmiercią są osoby z:
- Niewydolnością nerek (kreatynina >1,1, Potas > 5,5, ciężar właściwy moczu <1000)
- Niewydolnością serca (wywiad: stan po zawale, stenty, stan po zapaleniu mięśnia sercowego, kardiomiopatie, choroby zastawkowe, stany po przeszczepach i wszczepach)
- Niewydolnością/restrykcją płuc (astma, POCHP, rozedma, niedodma, odma, przewlekłe zapalenie oskrzeli palacza, pylica płuc oraz rożnego typu bezobjawowe zwłóknienia płuc. Wiele osób ma zwłóknienia płuc na rożnym tle i o tym nie wie!
- Cukrzycą niewyrownaną (tj. hemoglobina glikozylowana HBA1c powyzej 6,1%, glukoza na czczo > 110mg/dl, dla kobiet ciężarnych z cukrzycą są inne normy HBA1c powyżej 5,9%,) - u osób zdrowych glikemia na czczo nie powinna przekraczać 99mg/dl, a ideałem jest gdy nie przekracza 89mg/dl
- Nowotwory złośliwe w trakcie leczenia uzupełniającego (chemioterapia, immunosupresja)
- Osoby po przeszczepach (immunosupresja)
Wszystkie osoby, które biorą leki na swoje choroby podstawowe maja je brać nadal.
Wyrównanie chorób towarzyszących zwiększa szanse przeżycia ciężkiego COVID-2019.
Osoby już zdiagnozowane i leczone z powodu tych chorób powinny wiedzieć, że są zagrożone i muszą stosować szczególne środki ostrożności.
Zostań w domu z dziećmi, skorzystaj z zasiłku opiekuńczego
Minister edukacji ogłosił, że z powodu koronawirusa od 12 marca do 26 czerwca we wszystkich placówkach oświatowych zostają zawieszone zajęcia dydaktyczno-edukacyjne, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa lub choroby Covid-19. Rodzic dziecka w wieku do 8 lat, może wystąpić u swojego pracodawcy o zasiłek opiekuńczy do 14 dni, z możliwością przedłużenia.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko i wyłącznie rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:
- opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
- są objęci ubezpieczeniem chorobowym (obowiązkowym – pracownicy lub dobrowolnym – przedsiębiorcy i zleceniobiorcy)
Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy złożyć oświadczenie, którego wzór znajduje się na stronach ZUS (link poniżej).
Pracownik i zleceniobiorca składa niniejszy wniosek do swojego pracodawcy/zleceniodawcy.
Przedsiębiorca składa niniejszy wniosek bezpośrednio do ZUS wraz z drukiem Z-3B.
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS.