Poradnia POZ otrzymała grant z Ministerstwa Zdrowia, który podlega finansowaniu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Na podstawie tego grantu lekarz POZ będzie mógł zdalnie monitorować wydolność oddechową pacjentów, którzy po ciężkim przechorowaniu COVID-19 mają utrzymującą się niewydolność układu oddechowego.

Grant będzie realizowany przez pół roku od 14 marca 2022, a zbierane dane będą dostępne w programie telemedycznej Domowej Opieki Medycznej.
e-spirometr to jeden z elementów projektu Ministerstwa Zdrowia do zdalnego monitoringu pacjentów chorych na COVID-19 lub po przechorowaniu COVID-19. Zasadniczymi elementami projektu są elektroniczny spirometr AioCare i aplikacja w smartfonie, obsługującym połączenie Bluetooth, służąca do (telemetrycznej) zdalnej diagnostyki pacjentów.
AioCare to osobisty system do monitorowania i leczenia chorób płuc, który pozwala wygodnie monitorować stan zdrowia, objawy choroby i przyjmowane leki. Lekarz widzi dane pomiarowe na bieżąco w swoim panelu. Dzięki AioCare można konsultować się z lekarzem i unikać przykrych zaostrzeń chorobowych dzięki indywidualnemu leczeniu, opartemu o rzeczywiste wyniki.

Aplikacja DOM odczytuje dane dotyczące wykonanych pomiarów spirometrycznych.
O objęciu pacjenta zdalną opieką lekarską decyduje lekarz POZ.
e-spirometr będzie bezpłatnie wypożyczany pacjentowi. Aplikacja DOM sprawia, że monitorowanie układu oddechowego po przechorowaniu COVID-19 w warunkach domowych jest bardzo komfortowe i nie wymaga częstych wizyt w poradni. Dzięki temu stały monitoring pacjenta, a także możliwości przeprowadzenia zdalnej konsultacji (teleporady) z wynikami pomiarów widocznymi w gabinecie lekarskim zaraz po ich wykonaniu, lekarz może szybko ocenić wydolność oddechową pacjenta w domu, bez stresu tzw. białego fartucha i wdrożyć odpowiednie leczenie i rehabilitację oddechową.
Do obsługi telemetrii wymagane jest posiadanie przez pacjenta smartfona z funkcją Bluetooth.